Cinsel kimlik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 14.12, 9 Ocak 2016 tarihli sürüm (düzeltme AWB ile)

Cinsel kimlik, kişinin romantik ve cinsel çekim hissetiği kişilerle ilgili kendisini nasıl tanımladığıdır.[1] Cinsel kimlik ve cinsel davranış, cinsel yönelimle yakından bağlantılı olsa da birbirinden ayrılır. Cinsel kimlik kişinin kendisini kavrayışını, cinsel davranış kişi tarafından uygulanan cinsel eylemi, cinsel yönelimse kişinin karşı cinse, hem cinse, her iki cinse hissettiği ya da iki cinse de hissetmediği romantik ya da cinsel çekimi ifade eder.[2]

Kişinin cinsel kimliği her zaman cinsel yönelimiyle uyuşmayabilir. Cinsel kimlik ve yönelimi gey, lezbiyen, biseksüel ve transgender olan kişiler homofobik ya da heteroseksist çevrede, LGBT haklarının az olduğu ülkelerde kendilerini açıkça tanımlayamayabilirler.

1990’da Cinselliğin Sosyal Organizasyonu (Social Organization of Sexuality) tarafından yapılan bir araştırma hemcinslerine karşı bir parça çekim hisseden kadınların yüzde 16’sının, erkeklerin yüzde 36’sının eşcinsel ya da biseksüel kimliğe sahip olduğunu göstermiştir.[3] Cinsel kimlik, cinsel yönelimden çok cinsel davranışla yakından bağlantılıdır. Aynı araştırma eşcinsel çekimlere sahip kadınların yüzde 32’sinin, erkeklerin yüzde 43’ünün eşcinsel ya da biseksüel kimliğe sahip olduğunu gösterirken daha önce hemcinsleriyle cinsel aktivite de bulunmuş kadınların yüzde 96’sının, erkeklerinse yüzde 87’sinin eşcinsel ya da biseksüel kimliğe sahip olduğunu göstermiştir. Araştırmayı yapan kuruluş, araştırmanın sonuçlarını inceledikten sonra açıklamasında “Kişinin kendi kimliğinin eşcinsel olarak görmesinin gelişimi psikolojik ve sosyal olarak kompleks bir durumdur ve bu durum sık sık kişisel mücadele, kendinden kuşku duyma ve sosyal huzursuzlukla birlikte zaman içinde sonuçlanmaktadır.” demiştir.[3]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. ^ "Sexual Identity and Gender Identity Glossary". 3 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi.  (İngilizce)
  2. ^ Reiter L (1989). "Sexual orientation, sexual identity, and the question of choice". Clinical Social Work Journal. Cilt 17. ss. 138–50. [1] (İngilizce)
  3. ^ a b Laumann, Edward O. (1994). The Social Organization of Sexuality: Sexual Practices in the United States. University of Chicago Press. s. 299.  (İngilizce)