Cinque Terre

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bilgi Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12.36, 15 Temmuz 2014 tarihli sürüm (Yazım hatası ve genel düzenleme, değiştirildi: burda → burada)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Portovenere, Cinque Terre, and the Islands (Palmaria, Tino and Tinetto)*
UNESCO Dünya Mirası
A view of the National Park of the Cinque Terre with Riomaggiore, one of the five coastal villages, directly below.
Resmî adı Portovenere, Cinque Terre, and the Islands (Palmaria, Tino and Tinetto)
Ülke İtalya
Tür Kültürel
Kriter ii, iv, v
Referans 826
Bölge** Avrupa
Tescil bilgisi
Tescil 1997 (21. Oturum)

Cinque Terre (Şablon:IPA-it) İtalyan Rivierası'nın engebeli sahillerden oluşmuş bir bölgesidir. La Spezia şehrinin batısında, Ligurya bölgesinde yer alır. Cinque Terre "Beş Toprak" demektir ve şu köylerden oluşur: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola, ve Riomaggiore. Köyler, sahilleri ve bu köyleri çevreleyen tepelikler Cinque Terre Ulusal Parkı'nın içinde yer alır ve bu bölge UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alır.

Yüzyıllar boyunca burada yaşayan insanlar denize bakan bu sert yamaçlarda teraslama yaparak tarım yapmışlardır. Çekiciliğinin bir kısmı da bu bölgede gelişimin sınırlı olmasıdır. Bu bölgenin büyük kısmına yürüme patikaları, tren ve botlarla erişilir. Cinque Terre çok popüler bir turistik bölgedir.

Ulaşım ve Turizm

Cinque Terre bölgesine sadece birkaç yol vardır ve yer bulabilirseniz şehrin uzağına park etmek zorunda kalabilirsiniz. En iyisi arabayı La Spezia'ya park ederek trenle seyahat etmektir.

Ayrıca yolcu feribotu ile Corniglia haricindeki köylere ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu yolcu feribotları Genova Eski Liman ve La Spezia, Lerici, veya Porto Venere den kalkar.

Ayrıca köyleri birbirine bağlayan yürüyüş patikaları vardır.

Dış Bağlantılar