Ciddi Olmanın Önemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Oyunun Brno, Çekya'daki bir gösteriminden bir görünüm

Ciddi Olmanın Önemi, Ciddi İnsanlar İçin Önemsiz Bir Komedi (özgün ismi: The Importance of Being Earnest, A Trivial Comedy for Serious People), Oscar Wilde'ın bir tiyatro oyunudur.[1] İlk olarak 14 Şubat 1895'te Londra'daki St James's Theatre'da sahnelenen bu eser, baş kahramanların külfetli sosyal yükümlülüklerden kaçmak için hayali kişilikleri korudukları komedidir. Geç Viktorya dönemi Londra'sının sosyal gelenekleri içinde işleyen oyunun ana temaları kurumları evlilik kadar ciddi ele alırken kullandığı önemsizlik ve bunun sonucunda Viktorya döneminin hicvidir. Bazı çağdaş eleştiriler oyunun mizahını ve Wilde'ın sanatsal kariyerinin zirvesini överken, diğerleri oyunun sosyal mesaj eksikliği konusunda yermektedir. Yüksek komedisi ve esprili diyaloğu The Importance of Being Earnest eserinin Wilde'ın en kalıcı popüler oyunu olmasına yardımcı olmuştur.

Başarılı açılış gecesi Wilde'ın kariyerinin doruk noktası oldu ama aynı zamanda düşüşünün de habercisiydi. Oğlu Lord Alfred Douglas, Wilde'ın sevgilisi olan Queensberry Markisi, yazara bir buket çürük sebze sunmayı ve gösteriyi bozmayı planladı. Wilde'a durum ihbar edildi ve Queensberry Markisi salona kabul edilmedi. Wilde'a iftira davası açıldı. Yargılamalar, tutuklanması, yargılanması ve ağır ahlaksızlık suçlamalarıyla mahkum edilmesi için yeterli kanıt sağlandı. Wilde'ın eşcinselliği Victoria kamuoyuna ifşa oldu ve iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Oyunun erken başarısına rağmen, Wilde'ın kötü şöhreti oyunun 86 gösteriden sonra kapanmasına neden oldu. Hapisten çıktıktan sonra Paris'te sürgünde iken oyunu yayınladı ancak daha sonra komik veya dramatik eser yazmadı.

Ciddi Olmanın Önemi, ilk gösteriminden bu yana birçok kez yeniden canlandırıldı. Üç kez sinemaya uyarlanmıştır. Ciddi Olmanın Önemi'nde (1952), Dame Edith Evans, Lady Bracknell'in ünlü yorumunu tekrarladı, Kurt Baker'ın Ciddi Olmanın Önemi (1992) tamamen siyah bir oyuncu kadrosu kullandı ve Oliver Parker, Ciddi Olmanın Önemi (2002 filmi), Wilde'ın bazı orijinal kesimlerini ilk aşama prodüksiyonunun hazırlanması sırasında filme dahil etti.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Jack Worthing (Ernest), taşralı genç bir beyefendi, Gwendolen Fairfax'a aşıktır.
  • Algernon Moncrieff, Londralı genç bir beyefendi, Lady Bracknell'in yeğeni, Cecily Cardew'e aşık.
  • Gwendolen Fairfax Jack Worthing tarafından sevilen genç bir bayan
  • Lady Bracknell, sosyete leydisi, Gwendolen'in annesi.
  • Cecily Cardew, genç bir bayan
  • Bayan Prism, Cecily'nin mürebbiyesi.
  • Rahip Canon Chasuble, Jack'in cemaatinin rahibi.
  • Lane, Algernon'un uşağı.
  • Merriman, Jack'in hizmetkarı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Britannica, T. Editors of Encyclopaedia (2023, September 15). The Importance of Being Earnest. Encyclopedia Britannica. https://www.britannica.com/topic/The-Importance-of-Being-Earnest 31 Mart 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]