Cicim

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Cicim , özgü ve atkı iplikleri arasına renkli desen iplikleri atılarak sıkıştırma suretiyle meydana getirilen dokuma türü.

Halk arasında cecim, cacım, çalma, çelme gibi değişik adlarla ifade edilir.[1] Sıklıkla kilim ile karıştırılır. Ancak cicimler kilimden farklı olarak yüzü ve tersi farklı görüntü veren; atkı ve çözgü ipliği dışında süsleme yapmak için üçüncü bir iplik kullanılan dokumalardır.[1] Dokumanın yüzeyinde sonradan iğne ile yapılmış gibi kabarık desenler oluşur. Zemini oluşturan atkı ve çözgü iplikleri genellikle aynı renk ve kalınlıkta, deseni meydana getiren iplikler ise ayrı renk ve kalınlıkta olur.[2] Cicim dokumalarda çoğunlukla koyun yününün kullanıldığı görülmekle birlikte nadiren de olsa kıl iplik kullanılan dokumalar da görülmektedir.[1]

Desen ipinin atılış şekline göre iki atlamalı veya üç atlamalı olarak adlandırılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Sökmen, Sultan. "Bitlis Yöresi Cicim Dokumaları". Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi Cilt 18 Sayı 2 Aralık 2016. 12 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2018. 
  2. ^ "El Sanatları Teknolojisi" (PDF). Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara, 2012. 14 Haziran 2018 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2018.