Ci'an

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İmparatoriçe Xiaozhenxian
Ci'an
İmparatorluk eşi
Hüküm süresiAralık 1852-22 Ağustos 1861
Doğum12 Ağustos 1837(1837-08-12)
Liuzhou, Çing Hanedanı
Ölüm8 Nisan 1881 (43 yaşında)
Pekin, Çing Hanedanı
Eş(ler)iİmparator Xianfeng

İmparatoriçe Ci'an veya İmparatoriçe Xiaozhenxian (Çince: 孝貞顯皇后; pinyin: Xiàozhēnxiǎn Huánghòu; 12 Ağustos 1837-8 Nisan 1881), İmparator Xianfeng'in eşi olan Çing Hanedanı imparatoriçesi. 1852'den kocasının 1861'deki ölümüne kadar imparatoriçe eşiydi ve ardından Dul İmparatoriçe Ci'an olarak onurlandırıldı.

Dul imparatoriçe ve imparatorluk ailesinin en kıdemli üyelerinden biri olarak İmparatoriçe Cixi ile birlikte Tongzhi ve Guangxu olmak üzere iki genç imparatorun hükümdarlığı sırasında naip oldular. Prensipte Cixi'den önceliğe sahip olmasına rağmen, aslında kendi kendini gizleyen bir kişiydi ve nadiren siyasete müdahale etti, ancak çoğu aile meselesinde karar verici idi.

Ci'an'ın popüler bir görüşü, çok saygın bir insan olduğu, her zaman sessiz olduğu, asla sinirli olmadığı ve herkese çok iyi davrandığı ve İmparator Xianfeng tarafından çok saygı duyulduğu yönündedir. Bununla birlikte, bazı tarihçiler çok farklı bir gerçekliği resmetmişlerdir, özellikle de Yasak Şehir'deki zevklere ve tatlı yaşama önem verdiği kadar hükûmete ve sıkı çalışmaya da aldırmayan, kendine düşkün ve aylak bir imparatoriçe olduğu tarif edilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]