Chytridiomycota

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Chytridiomycota
Fosil dağılımı: Devonian - Günümüz
Spizellomycete.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Üst âlem: Ökaryot
Âlem: Fungi (Mantarlar)
Tip tür
Chytridium spp.
A. Braun, 1851
Sınıflar

Chytridiomycetes
Monoblepharidomycetes

Dış bağlantılar
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'de Chytridiomycota ile ilgili taksonomi bilgileri bulunur.

Kitridler (Latince: Chytridiomycota), mantarlar aleminde yer alan bir şubedir. Adını, spor yapılarının benzerliğinden dolayı, Yunanca "küçük kap" anlamına gelen Chytridiondan almaktadır. Kitridler aslında protistlerdir ve çoğunlukla bir takımı olan Chytridiales'in üyeleri için Kitridler terimi kullanılır. 5 takım içinde, 127 cinsde, yaklaşık olarak 1000 kitrid türü tanımlanmıştır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitridler mantarların en ilkel, çoğunlukla kitin ve keratini çürüten grubudur. Bazıları sularda, çoğunlukla tatlı sularda bulunur.

Tallus sönositikdir ve genellikle gerçek olmayan misellidirler (aslında rizoidli). bazı türler tek hücrelidir. Diğer mantarlar gibi kitridlerinde hücre duvarları kitinden yapılmıştır. Kitridlerin bütün zoosporlar ve gametleri kendi kamçısını taşır ve her vuruş bağımsızdır.

Bazı kitrid türlerinin büyük miktarlarının ikiyaşamlıları öldürdükleri bilinmektedir, ama bunun nasıl olduğu henüz anlaşılmamıştır. Enfeksiyon "kitridiomikozis" olarak tanımlanır. 1998'de Avustralya ve Panama'daki kurbağa populasyonlarının azalmasıyla kitridiomikozis keşfedilmiştir.

Kitridler ayrıca bitkilerde de patojenlerdir; Synchytrium endobioticum türü kitrid patateste siyah siğil yapan önemli bir patojendir.

Kitridlerin en eski fosil bulguları İskoçya'da Devonian-devrine ait olarak bulunmuştur. Bu fosiller yakın olarak Allomyces cinsine benzerlik göstermektedir.[1]

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski sınıflandırmalarda Kitridler, Mantar alemi içindeki Myxomycophyta altşubesinin Phycomycetes sınıfında gruplandırılmışlardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Taylor, T.N. (1994). "Allomyces in the Devonian". Nature. Cilt 367, s. 601. doi:10.1038/367601a0.  Bilinmeyen parametre |coauthors= görmezden gelindi (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]