Christina Onassis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Christina Onassis, (Yunanca: Χριστίνα Ωνάση, d. 11 Aralık 1950, New York City, ABD - ö. 19 Kasım 1988, Buenos Aires, Arjantin), Yunan armatör Aristotle Onassis'in kızı. Babasının ünü, özel yaşamı ve dünyanın en zengin kişilerinden olması nedeniyle uluslararası bir üne sahip olmuştur.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Aristotle Onassis ile Athina Livanos çiftinin ikinci çocuğu olarak 1950'de dünyaya geldi. 1973'te abisi ve Aristotle Onassis'nin veliahtı Alexander'ın uçak kazasında ölmesi, 1974'te annesinin intihar etmesi ve 1975'te de babası Aristotle Onassis'in ölümünden sonra beklenmedik biçimde Onassis İmparatorluğu'nun başına geçti. Erkek kardeşinin ölümünden sonra babası tarafından veliaht olarak hazırlanan Christina, babasının ölümünden sonra devraldığı gemicilik imparatorluğunu ve serveti başarıyla yönetti. Bununla beraber Aristotle Onassis kurduğu Onassis Vakfı'nın yönetimini en yakın, en güvendiği arkadaşlarına teslim etti.[1]

Özel Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk evliliğini 1971 yılında kendisinden 27 yaş büyük ABD'li emlakçı Joseph Bolker'la yaptı. Dokuz ay süren bu evliliğin ardından bu kez, başka bir Yunan armatör, Alexander Andreadis ile evlendi. Ancak 1976'da boşandı. Christina'nın 1978 yılında Sergei Kauzov'la Moskova'da yaptığı evlilik de ancak iki yıl sürdü.

Christina'nın son eşi Fransız işadamı Thierry Roussel oldu. Üç yıl süren bu evlilikten tek çocuğu olan Athina Onassis Roussel doğdu.

Fırtınalı bir hayatı olan Christina Onassis, 19 Kasım 1988'de Buenos Aires'te, geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Cenazesi Yunanistan'a getirilerek babası ile kardeşinin gömüldüğü, Onassis ailesinin sahibi olduğu Skorpios adasında toprağa gömüldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Yaşı tuttuğu halde parasını alamıyor, gazetevatan.com, 21/05/2003