Chouf bölgesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Chouf (aynı zamanda Shouf, shuf veya Chuf) Lübnan'ın tarihi bir bölgesi ve aynı zamanda Lübnan Dağı valiliğine (muhafazat) bağlı bir idari bölgedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Beyrut'un güney doğusunda yer alan bölge, Hristiyan Damour kasabası için dikkate değer dar bir sahil şeridi ve Jabal Barouk'un batı yamaçlarındaki vadiler ve dağlardan oluşmaktadır. Jabal Barouk, en büyük Lübnan sediri ormanlarına ev sahipliği yapan yerel Lübnan Dağı masifinin adıdır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Baadarâne, Chouf'ta Lübnan'da bir sarayın kalıntıları

Lübnan Emirleri, Chouf'ta ikamet ederlerdi.

Chouf, Lübnan Dürzi topluluğunun kalbidir. 1848, 1860 ve en son 1983-1984 yıllarında Lübnan İç Savaşı ( Dağ Savaşı, Arapça: Harb el-Jabal) sırasında olduğu gibi, Chouf bölgesinde Dürziler ve Hristiyanlar arasında çeşitli şiddetli çatışmalar meydana geldi. Dürzi ve Hristiyan toplulukları arasındaki uzlaşma, 8 Ağustos 2001'de, Antakya Maruni Patriği Kardinal Mar Nasrallah Boutros Sfeir'in Chouf'a tarihi bir ziyarette bulunması ve Dürzi ve Chouf lideri Walid Jumblatt ile görüşmesiyle meyvesini verdi.

Chouf iyi korunmuş Lübnan bölgelerinden biridir.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sünni Müslümanlar ile Hristiyan Maruniler ve Dürziler arasındaki tarihi düşmanlıklara rağmen, Chouf bölgesi hala Lübnan'daki dini açıdan en çeşitli bölgelerden biridir. Şu anda bölge eşit oranlarda Dürzi, Sünni Müslüman ve Hristiyan (Maronit ve Rum Katolik) nüfusa ev sahipliği yapıyor. Dürzi ve Sünniler nüfusun %30'unu oluşturuyor ve nüfusun geri kalan %40'ı ise Hristiyandır.[1]

Önemli şehirler ve kasabalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [Mount Lebanon, Fourth Department: Chouf–Aley] |çeviri-başlık= kullanmak için |başlık= gerekiyor (yardım). Lebanese Forces (PDF) (Arapça) https://elections.lebanese-forces.com/wp-content/uploads/2018/02/CHOUF-ALEY-1.pdf |url= eksik başlık (yardım). Erişim tarihi: 31 Ekim 2018.