Cho Kyu-hyun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kyuhyun
Genel bilgiler
Doğum adıCho Kyuhyun
Doğum1988|2|3 Güney Kore
Başladığı yerGüney Kore
MesleklerOyuncu

Şarkıcı Sunucu Dansçı

DJ
Etkin yıllar2006-günümüz
Müzik şirketi
İlişkili hareketler

Cho Kyu-hyun (Hangul: 조규현; Hanja: 曺圭賢) (d. 3 Şubat 1988), Güney Koreli şarkıcı, aktör, radyo DJ'i ve televizyon sunucusu.

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk çıkış[değiştir | kaynağı değiştir]

Kyuhyun'un şarkıcılık yeteneği 2005'te Chin Chin Singing Competiotion´da üçüncülügü elde ettikten sonra aciga çikti. Bundan sonra da SM Entertainment ile imza attildi ve böylecede TVXQ´nun singili olan "Hi Ya Ya" tekrar cevrilen video´da öteki Chin Chin idollerle beraber yer aldı. Kyuhyun Super Junior´a katilmadan önce, normalinde on iki üyeden olusan grup aslinda denildigi gibi ayarlanilan ve "çikisi" olan bir grup olacaktı. Bu zamaninda proje grubu olarak sunuldu. Bu konsept Japonya'da meşhur olan kız grubu Morning Musume çok benziyordu. Gerçi Kyuhyun´nun gruba katılması baslangiç içinde hos olmayan bir tatsız sürpriz ve grubun hayranları arasında bir memnuniyetsizlik getirdi. Kyuhyun hayranları tarafından Super Junior´a on üçüncü üye olarak çabuk kabul edildi.

Resmi Çıkış[değiştir | kaynağı değiştir]

Kyuhyun´nun ilk medya görünümünü gizemli ve belirsiz oldu. Kendisi Super Junior´un tam bir üyesi olarak 23 Mayıs 2006 tarihinde bir haber yayınında çıktı. O sırada grup, o zamanlar çıkardıkları single´i "U" tanıtmakta idiler. Kyuhyun ilk çıkış performansını 26 Mayıs 2006 tarihinde SBS´in I-Concert´e yaptı. Yeni singleları "U" gösterime sundular. Bu grubun ayni zamanda kalıcı grup olarak ilk geri dönüş gösterileri idi. Buna karşin 2006´nin sonunda, Kyhuhyun Yesung ve Ryeowook ile Super Junior´un ilk alt grubu olan, Super Junior - K.R.Y (Kyuhyun, Ryeowook, Yesung) belirlendi. Bu üçlü 5 Kasım 2006 tarihinde KBS´in Musik Bank´de ilk sahne aldılar. Kendisi ayni zamanda The Grace ile beraber The Grace´in ilk albümü olan "한번 더, OK?" (One More Time, OK?) yer aldı ve "하루만 (Just For One Day)" şarkısını beraber söylediler.

2007 Nisan´daki Trafik Kazası[değiştir | kaynağı değiştir]

19 Nisan 2007´nin sabahında, sadece Kyuhyun'nun Super Junior'daki birinci yıldönümüne 1 ay kala Kyuhyun Super Junior üyeleri olan Leeteuk, Shindong, Eunhyuk ve 2 menajer ile beraber ağır bir trafik kazası geçirdiler. Super Junior'un Kiss the Radio şovundan sonra o geceden geri dönerken sürücü arabanın kontrolünü kaybetmesi sonucu yan dönerek sağ tarafa devrildi. Kyuhyun, kazanın meydana geldiği vakit sürücünün arkasındaki kotultukta oturuyordu. Kendisi en çok yaralanandi pnömotoraks kırık kaburgalardan dolayı meydana geldi. Kırık kalça ve yüzünde çizikler aynı zamanda morluklar da vardı. Şuuru bir gidip bir geliyordu ve şoktan dolayi bir süre konuşamadı. Kyhuhyun 6 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra normal bir odaya alındı. Kyuhyun'un ayni zamanda nefes almasına destek olan solunum makinesine de ihtiyacı kalmadı. Yine de kendi başına ancak kazadan bir ay sonra yürümesi mümkün olduğu söylendi. Kyuhyun 5 Temmuz 2007 tarihinde hastaneden tam 78 gün sonra taburcu oldu. Kazadan sonra, 2007'de, kendisinin Super Junior'un çoğu programlarında görünmesi kısıtlı idi. O SBS'in Explorers of the Human Body´nin 7. bölümünde sonra yer almaya başladı ve yaralarından dolayı sadece birkaç aktivitelerde yer alabiliyordu. Göze çarpan bir olay ise kendine gelme sırasında kısalığına da olsa 3 Ekim 2007 tarihinde Star King'in yayınına çıkmak oldu. Orada olağanüstü etkileyici A Whole New World şarkısına Charice Pempengco ile bir düet yaptı. Yaralarına rağmen, Kyuhyun seyircileri o güzel sesine hayran bıraktı.

Don´t Don Geri Dönüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Super Junior´un Ekim´de ikinci albümleri cikacagi vakit, Kyuhyun´nun geri kalan bütün üyeler ile geri dönecegi açikklandi. Yeni bir stil ve görünüi ile. Kyuhyun Nisan da geçirdigi araba kazadan sonraki ilk performansi 21 Ekim 2007 tarihinde oldu. Yeni promo-single olan, "Don´t Don"i KBS Music Bank´de performans etti ve böylelikle uzun zamanki yoklukdan dolayi bu görünüm ile hayranlarını mutlu etti. Kyuhyun bir daha ameliyat olacak olduğundan dolayi ve yaralarından kendine gelmek için biraz daha zaman gerektiginden, Super Junior´un ikinci albümündeki aktvitelerine katilmasi aralikli idi. Aralik´ta ayni senenin sonunda grup ile beraber daha çok sik sik görünmeye basladi.

Super Junior - M[değiştir | kaynağı değiştir]

2008 senesinin baslarinda, Kyuhyun Super Junior´un üçüncü alt grubu olan Super Junior-M´e yerlestirildi. Bu alt grup Mandarince şarkılar söylemekte uzmanlastirilmistir. Super Junior´un Korece sarkilarinin versiyonlarinida içermektedir. Maksat ise Korean Pop´un etkisini Çin müzik endüstrisinin üzerinine getirmek. Super Junior-M, Çin müzik endüstrisinde ilk uluslararası müzik grubudur. Üyeler Çin ve Kore kökenlidir. Bu 7 üyelik grup Çin´de sahneye 8 Nisan 2008´de 8. Annual Music Chart Awards´da ilk müzik videolari olan "U" ile beraber çiktilar. Ilk toplum önüne çikislarindan çok gecmeden Super Junior-M, Çin´de en çok ünlenen erkek grubu oldu. Grub´un popülerligi en cok beklenen Mini albümlerinden sonra firladi. "Super Girl" Ekim 2009´da çikti.

2009 Ve Yalniz katkıları[değiştir | kaynağı değiştir]

2009´da, Super Junior´un üçüncü albümünün tanptimi için Kyuhyun bas vokallerden biri olarak konser verdi ve öteki üyeler ile denizasiri ülkelerdeki gösterilere katildi. Buna Jackie Chan´in Zhang Liyin ile 8 Nisan 2009´da verdigi Bird Nest Konseride dahil. Bu Albüm gruba uzun süren bir aradan sonra muazzam bir popülarite getirdi, öyle ki Super Junior´un birçok çeşitli sovlarda ve reklamlarda düzenli görünmelerini sağladı. Kendileri ayni zamanda resmi ikinci Asya Turlarını yaptılar. Kyuhyun Yoo Youngsuk'un 20. yildönümü hürmet/övgü albümünde yer aldi ve kendisinin ilk yalnız söyledigi sarki: Yoo´nun hit olmuş olan "7년간의 사랑" ("7 Year Love") sarksinin yeni versiyonu. Bu sarkiyi ilk 10 Temmuz 2009 tarihinde Yoo Hee Yeol ile Sketch Book´da söyledi. Bu bölümde 2 gün sonra yayınlandı. Bu sarki dijital single olarak çikti ve Yoo Youngsuk´un albümüde 30 Haziran 2009 tarihinde satisa sunuldu. Bütün elde edilen gelir UNICEF´bagisalandi. Donghae ile birlikte özel bir sarki "Happy Bubble" yi söylediler. Yüz yikama ürünü olan "Happy Bath" için Han Ji Min ile birlikte. Müzik videosu 19 Agustos 2009´da çikti. Kyuhyun, geri kalan Super Junior-M üyeleri ile Ekim 2009´da yeni küç ükalbümleri olan:Super Girl (EP) gösterime sunmak için Çin´e geri döndüler. Kücük albüm çok büyük bir basari idi. Devam edecek olan bir popülarite yakaladilar ve grup için ödüller aldilar. Maalesef, Super Junior-M'in faaliyetleri fazla bildirime kadar grup üyesi olan Han Geng ve SM Entertainment arasonda olan münakasadan dolayi daha iptal edildi. 6 Ocak 2010 tarihinde, Kyuhyun ilk solo sarkisini çikardi "Listen To You". Bu sarki Kore dizisi olan "Pasta"´nin ana tema sarkisi. Sarki ilk çikmis olduğu müzik sitesi olan monkey3´de (http://www.monkey3.co.kr 23 Ocak 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.), çok büyük bir ilgi kazandi ve real time chart´a ilk siraya çikti. Çikarmis olduğu resmi soloların yanı sıra Kyuhyun ayni zamanda çeşitli birçok baska sarkilar söyledi bunlar "Believe", Qi Qin's "Won't Let My Tears Accompany Me Through The Night (不讓我的眼淚陪我過夜)", Nicholas Teo´nun "Tears of Polaris", Jam Hsiao´nun "Forgive Me" ve SHINee deki Jonghyun ile beraber "A Goose's Dream".