Chinawoman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Chinawoman
Genel bilgiler
Doğum adı Michelle Gurevich
Tarzlar Slowcore, Art-Pop
Meslekler Şarkıcı, söz yazarı
Çalgılar Gitar, klavye
Etkin yıllar 2005-günümüz
Resmî site http://www.chinawoman.ca

Michelle Gurevich, sahne adıyla Chinawoman, Toronto, Kanada doğumlu, Rus asıllı söz yazarı ve şarkıcıdır. Chinawoman ismini ilk olarak şarkılarını bilgisayara kaydederken kullanmıştır. Slowcore ve Art-Pop türü müzik icra etmektedir.[1]

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Michelle Gurevich, Toronto, Kanada'da mühendis bir babanın ve balerin bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Başlangıçta sinema sektöründe çalışmak istiyordu bu şekilde on sene kadar kurguculuk yaptı. Film müzikleri ve ayrıca koreograflık da yapmıştır.[2]

Müzik kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzik hayatına arkadaşının ısrarıyla şarkısını myspace'e koymasıyla başladı. 2007'de ilk albümü Party Girl'ü yayınlamıştır. 2010'da Show Me The Face'i yayınladıktan sonra tanınmaya başlamıştır.

2012 Mayısında ilk kez Türkiye'ye gelmiş, İstanbul Babylon'da ilk konserini vermiştir. Bu konsere; Yunanistan, İran, Rusya gibi ülkelerden de Chinawoman'ı dinlemeye gelenler olmuştur. Ocak 2013'te bir kez daha İstanbul'da hayranlarıyla buluşmuştur. Ayrıca 2013 Taksim Gezi Parkı protestoları sıralarında Kiss in Taksim Square adlı bir single yayınlamıştır.

2013'te yaptığı bir röportajda Alla Pugacheva, Slichenko, Celentano, Lucio Dalla, Raffaella Carra, Charles Aznavour, Jacques Brel, Joe Dassin gibi şarkıcıları dinleyerek büyüdüğünü söylemiştir. Konserlerinde anadili, Rusça şarkılar da söylemektedir. Şarkılarının bu denli dikkat çekici ve etkileyici olmasının bir sebebi de sesinin karakteristik tınısıdır.

Ayrıca Youtube sayfasında yayınladığı video kliplerini de kendi veya arkadaşı çekmiş, kendi kurgusunu yapmıştır.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2014. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2014.