Chicane

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Chicane
Genel bilgiler
Doğum adıNicholas Bracegirdle
Doğum28 Şubat 1971 (52 yaşında)
Chalfont St Giles, Buckinghamshire, İngiltere
TarzlarHouse
Trance
Balearic beat
Ambient
Chillout
Electronica
MesleklerŞarkıcı, şarkı sözü yazarı, besteci, albüm yapımcısı
ÇalgılarPiyano, klasik gitar
Etkin yıllar1994-günümüz
Müzik şirketiModena Records Ltd.
Enzo Recordings
Armada Music
Ultra Records
Central Station
Resmî sitewww.chicanemusic.com

Nicholas Bracegirdle (Chicane) Britanyalı elektronik dans müziği yapımcısı, derleyici, şarkı yazarı ve müzik yapımcısıdır.

Chicane, Ibiza dans efsanesi olan ve birçok chill-out ve dans versiyonları derlemesi bulunan "Offshore", Clannad üyesi olan Maire Brennan'ın vokalinin eşlik ettiği ve trance tarzının popüler singlelarından Saltwater ve Birleşik Krallık 1 numarası olmuş Bryan Adams'ın vokalinin eşlik ettiği "Don't Give Up" şarkıları ile bilinir.

Far from the Maddening Crowds Chicane'in ilk albümüdür. 1997 yılında yayımlanmış bu albüm halen Trance camiasında ilham kaynağı albüm olarak değer görmeye devam eder.[1] Bundan sonraki albümü ise Behind the Sun adlı çalışmadır. Bu albüm Birleşik Krallık'ta altın olarak etiketlenmiştir. 2007'de yayımlanmayan Easy to Assemble adlı çalışmanın verdiği zaman kaybından sonra çıkan üçüncü albüm Somersault, Bracegirdle'ın bağımsız plak şirketi tarafından piyasaya sürülmüştür. Bu albüm yayımlanmadan hemen önce onuncu yılına özel olarak yeniden düzenlenen, içerisinde Offshore'un yeni bir mixininde bulunduğu Far from the Maddening Crowds yayımlanmıştır. 2010'da ise son stüdyo albümü olan Giants çıkmıştır.

Ek olarak Bracegirdle, daha özel bir kitleye hitap eden, vokal tonları ağırlıkta olmayacak şekilde Progressive House tarzında müzik yapan Disco Citizens aliası altında da çalışmalar yapmıştır. Vanessa St. James ve Mr. Joshua ile birlikte de çalışan Bracegirdle, In Praise of the Sun şarkısıyla bilinen, Fransızca ve İngilizce vokalleri ayrı ayrı çıkarılmış "Mr. Joshua Presents Espiritu" projesinin bir parçası olmuştur. Tomski'nin "14 Hours to Save the Earth." çalışmasına Rebel Transcanner adlı alias ile remix üretmiştir. Son olarak ise Nick Bracegirdle sadece "Wishful Thinking" için bir defalığına Sitvac aliasını kullanmıştır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlangıç[değiştir | kaynağı değiştir]

Erken yaşlarda klasik gitar ve piyano ile çalışıyorken, Bracegirdle’ın elektronik müzik tarzında ilk etkilendiği sanatçılar Jean Michel Jarre ve Vangelis ve Vince Clarke olmuştur.[2] N-Joi adlı grubun house müzik tarzlı dans hiti Anthem’den de etkilenmiştir. Tüm bunlar melodik dans müziği yapmasına katkıda bulunmuş ve etkilemiş ve 12 yaşında iken kayıt stüdyolarında müzik yapmakta ve plak şirketleri için demolar kaydetmekteydi.[3]

1996-1998: “Offshore” ve İlk Başarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sonunda, Bracegirdle Modena Records adında kendi plak şirketini kurdu ve kendi şarkılarının tüm haklarını ve diğer plak şirketlerinin yayımlamasını engelleyen lisanslara sahip oldu. Leo Elstob ile çalışarak ilk Disco Citizens singleı “Right Here Right Now” 1995 yılında, bunun gibi yine Chicane ilk singleı “Offshore”’u 1996’da yayımladı. Birleşik Krallık single sıralamasında 12. sıraya kadar yükselen şarkı bazı sıralamalarda ise birinci sıraya kadar çıktı. 1997 yılı içerisinde yeniden yayımlanan Amerikan Billboard Hot Dance Music/Club Play sıralamasında 5. sırada kendine yer buldu.[4] Dans müziğinin kimilerince merkezi olarak görülen İbiza adasında bulunan en ünlü gece kulüplerinden olan Cafe del Mar’ın derleme albümünde kendine yer buldu.

Bu ilerlemelerden sonra Chicane ilk albümü olan Far from the Madddening Crowds’u içerisinde 3 yeni şarkı ve önceden yayımladığı diğer singlelarının birden fazla olacak şekilde değişik versiyonlarını da ekleyerek Eylül 1997’de yayımladı. Ek olarak takip eden singlelar “Lost You Somewhere”, Benelux yayımı olan “Red Skies”, ve bir albümde yer almayan singleı “Strong in Love”’ı Britanyalı şarkıcı Sylvia Mason-James’in vokalini ekleyerek yayımlandı.

1999-2003 İşbirlikleri ve Daha Fazla Hit Şarkılar[değiştir | kaynağı değiştir]

1999’da görünen ve dağıtılan “Saltwater”, Celtic grubu olan Clannad’ın vokalisti olan Maire Brennan’ın “Theme from Harry’s Game” şarkısından seslerini içeren şarkıdır. Bu şarkı aynı zamanda 2005-2006 yıllarında çeşitli yerel kanallarda Belfast City reklamlarında kullanılmıştır. Bu şarkı diğer tüm Chicane singlelarını geride bırakarak Birleşik Krallık listesinde 6 numaraya kadar çıkmış ve 5 ünlü Büyük Britanya dans listesinde de zirveye yerleşmiştir.[5]

Bryan Adams’ın “Cloud Number Nine” adlı şarkısının radyo remiksinin prodüktörlüğünden sonra Bracegirdle Adams’a Don’t Give Up şarkısı için vokal pozisyonu teklif etmiştir. Adams’ın vokal ses kayıtlarından sonra sesler, vocoder ile ağır işlemlerden geçirilmiş ve onun rock müzik vokal stilinden sıyrılmaya çalışılmıştır. Bununla beraber Pete Tong’un BBC Radio 1 programı Essential Selection’a gönderildiğinde vokalist belirtilmemiştir. Şovda Tong bu şarkıyı milenyumun ilk “Essential New Tune” u olarak seçmiştir. Ayrıca bu Chicane’in en büyük hiti olmakla kalmıyacak aynı zamanda Birleşik Krallık listelerine bir numaradan giriş yapacaktır. Ayrıca bir hafta önce yayımlanmış olan Madonna’nın American Pie’ının bir hafta önce listede bir numaraya çıktığı göz önünde bulundurulduğunda Amerikan dans listesinde 3. sıraya çıkarak muazzam bir başarı elde etmiştir. Şarkı ayrıca Rusya ve Avustralya listelerinde 1 numara olmuş ve diğer Avrupa listelerinde önemli başarılar elde etmiştir.

Takip eden albüm olan Behind the Sun, Britanya Fonografik Endüstrisi tarafından altın olarak etiketlendirilirken Don’t Give Up ise gümüş olarak etiketlendirilmiştir.

2002’de Bracegirdle, Cher’in Living Proof albümünden iki şarkıya “You Take It All” ve “Alive Again” yardımcı yazarlık yapmıştır. Alive Again sadece Avrupa’da single olarak yayımlanmıştır. 2001 yılında piyasaya çıkan EA’in Formula 1 oyun serisine “Sunstroke”, “The Drive Home” ve “Nagasaki Badger”ın remix versiyonu ile katkı sağlamıştır.

Zorluklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Takip eden iki yılda, Bracegirdle Xtravaganza ile davalık oldu ve Chicane’in markadan ayrılması ile biten birliktelik, Warner Music Group ile üçüncü albümü olan Easy to Assemble’ın dağıtımı anlaşması için önayak oldu. Easy to Assemble buna rağmen beklenildiği tarihte yayımlanmadı-takip eden yıl olarak düşünülmüştü.

2006-2008: Yeni Yönetim[değiştir | kaynağı değiştir]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Alexander, Will. "Chicane – Far From The Maddening Crowds". TranceCritic.com. 7 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2011. 
  2. ^ Tracks: Nick Bracegirdle: Recording Chicane's "Don't Give Up" 26 Eylül 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. (Mayıs 2000). Sound on Sound. 17 Mart 2006'da erişilmiştir.
  3. ^ Tierney, Paul. Chicane. Top Magazine (İnternet Arşivi'nden elde edilmiştir). Nisan 2000. 29 Mart 2006'da erişilmiştir.
  4. ^ Artist Chart History – Chicane 13 Ocak 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Billboard.com. 17 Mart 2006'da erişilmiştir.
  5. ^ Editorial – Chicane 11 Kasım 2005 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. (Mayıs 2000). Urbnet.com. 17 Mart 2006'da erişilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]