Chesley Sullenberger

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Başkan Biden yönetimindeki Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ABD Temsilcisi olarak "Sully" Sullenberger'in portresi, 2022

Chesley Burnett "Sully" Sullenberger III (d. 1951) Amerikalı bir emekli hava yolu kaptanı. 15 Ocak 2009'da Manhattan'daki Hudson Nehri'ndeki US Airways 1549 sefer sayılı uçağının kalkışından kısa süre sonra kuşların (Kanada kazlarının) uçağa çarpmasıyla motorların devre dışı kalması yüzünden nehre zorunlu iniş yapmış; 155 yolcunun hepsi hayatta kalmıştır. Sullenberger, havayolu güvenliği konusunda uluslararası bir konuşmacı ve havayolu güvenliğinde[1] yeni protokollerin geliştirilmesine yardımcı oldu. EAA'nın 2009-2013 yılları arasındaki EAA Genç Kartallar gençlik tanıtım havacılık programına yardımcı pilot Jeffrey Skiles ile birlikte eş başkanlık yaptı.[2] 3 Mart 2010'da pilot olarak 30 yıl sonra US Airways'den emekli oldu.[3] Sullenbergere ertesi yılın Mayıs ayında CBS News tarafından Havacılık ve Güvenlik Uzmanı olarak işe alındı.[4]

İkinci kitabı "Fark Yaratalım: Amerika Liderlerinden Vizyon Hikayeleri ve Cesaret" Mayıs 2012'de yayınlandı. Michelle Obama'nın ardından Time'ın "2009'un En Etkili 100 Kahramanı ve İkonu" nda ikinci sırada yer aldı.[5]

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Chesley Sullenberger, Denison, Teksas'ta doğdu. İlkokul öğretmeni Marjorie Pauline'in ve dişhekimi Chesley Burnett Sullenberger'in oğluydu. Babası, Sollenberger ismiyle İsviçre-Almanya göçmenlerinin soyundan gelmektedir. Mary isimli kız kardeşi vardır. Denison'da büyüdüğü caddenin adı annesinin ailesinin adını taşıyordu. Kızkardeşine göre, Sullenberger çocukluğunda model uçak ve uçak gemileri yapmış ve evinin yakınındaki bir Hava Kuvvetleri üssündeki askeri uçuşları gördükten sonra uçmaya ilgi duyulduğunu söylemiştir. Denison'da okula gitti.

12 yaşındayken, IQ'su Mensa International'a katılmaya yetecek kadar yüksekti. Lisede, Latin kulübünün başkanıydı, ve şeref öğrencisi olarak çalışıyordu. Lise arkadaşları Sullenberger'ın Perrin Hava Kuvvetleri Üssü'nden çıkan jetleri izlerdi ve uçmak onun için bir tutku haline geldiğini söylemileridir. Denison Waples Memorial Birleşmiş Metodoloji Kilisesinin aktif üyesiydi ve 1969 yılında Denison Lisesi'nden mezun oldu.

16 yaşındayken Sullenberger, Aeronca 7DC'de evinin yakınındaki özel bir patikada uçmayı öğrendi. Yerel bir uçuş öğretmenden aldığı eğitim, hayatının geri kalanında havacılık kariyerini etkilediğini söylemiştir.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Sullenberger, ABD Hava Kuvvetleri Akademisi'nden bir Bachelor of Science derecesine sahiptir. Sullenberger ayrıca Purdue Üniversitesi'nden Endüstri Psikolojisi Yüksek Lisansı ve Kuzey Colorado Üniversitesi'nden Kamu Yönetimi Yüksek Lisansı yapmıştır.

Askeri hizmeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Sullenberger Haziran 1969'da, 1973 Sınıfı'na girerek Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri Akademisine atandı. Yaklaşık 12 düzine öğrenci ile birlikte seçildi ve o yılın sonuna kadar eğitmen pilotu seçildi. Mezuniyet yılı olan 1973'te sınıfın "en iyi broşürü" olarak Airmanship Ödülünün Üstün Kadrosu'nu aldı. Bachelor of Science'la mezun olduktan sonra, Hava Kuvvetleri, Lisans Pilot Eğitimi (UPT) 'ya girmeden önce Sullenberger'ı Purdue Üniversitesi'ne gönderdi.

Purdue'deki yüksek lisansını tamamladıktan sonra, Mississippi'deki Columbus AFB'de UPT'ye atandı ve T-37 Tweet'i ve T-38 Talon'u uçurdu. 1975 yılında USAF Pilot olduktan sonra Arizona'daki Luke AFB'deki F-4 Hayalet II uçklarındaki yedek eğitimini tamamladı. Bunu, İngiltere'nin RAF Lakenheath'inde 493. Taktik Savaş Uçağı'na 48. Taktik Savaş Uçağı'na, ardından F-4D Phantom II'de bir Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri savaş pilotu olarak atandığı izledi.,,RAF Lakenheath atamasını takiben Nevada Nellis AFB'daki 474'üncü Taktik Savaşçısı Kanadının 428. Taktik Savaş Gemisine yeniden atandı ve F-4D'yi tekrar uçurdu.

Avrupa, Pasifik ve Nellis Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki tecrübeleriyle birlikte bir uçuş lideri ve eğitim subayı olmaya ve Kaptan rütbesine ulaşmanın yanı sıra Kızıl Bayrak Egzersizlerinde Mavi Güç Misyon Komutanı olarak görev yaptı. Hava Kuvvetleri'ndeyken bir uçak kaza araştırma kurulu üyesiydi.

Sivil havacılık kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sullenberger, 1980'den 2010 yılına kadar US Airways ve önceki havayollarında istihdam etti (Pacific Southwest Airlines, US Air, daha sonra US Airways tarafından 1988 yılında satın alındı.) Toplamda, 40 yılı aşkın ve 20.000 saatlik uçuş deneyimi var. 2007'de kuruluşun güvenliğini, performansını ve güvenilirliğini artırmak için stratejik ve taktiksel rehberlik sağlayan bir firma olan Safety Reliability Methods, Inc.'in (SRM) kurucusu ve CEO'su oldu.

Ayrıca, USAF ve Ulusal Nakliye Güvenliği Kurulu (NTSB) tarafından yürütülen, Pacific Southwest Airlines Uçuş 1771 ve USAir Uçuş 1493 gibi bir dizi kaza soruşturmasına katılmıştır. Air Line Pilotlar Birliği Yerel Hava Güvenliği Başkanı, kaza araştırmacı ve ulusal teknik komite üyesi olarak öğretim üyesi olarak görev yaptı. ALPA için yaptığı emniyet çalışmaları, Federal Havacılık İdaresi Danışma Genelgesinin geliştirilmesine yol açtı. US Airways tarafından kullanılan Mürettebat Kaynak Yönetimi dersinin geliştirilmesi ve uygulanmasında araç olarak kullanıldı ve yüzlerce havayolu mürettebatına ders verdi.

NASA bilim adamlarıyla birlikte çalışarak, havacılıktaki hataları teşvik eden bağlamlar üzerine bir makale yayınladı. Los Angeles Uluslararası Havalimanı'ndaki büyük bir kazaya dair NTSB soruşturmasında görevli bir hava kazası araştırmacısıydı. Sullenberger ayrıca bir kriz sırasında bir havayolu mürettebatının çalışması için psikoloji araştırıyor.

Sullenberger, Air Line Pilotlar Birliği içindeki bir güvenlik komitesinin başkanlığını yürüten sendikada aktifti.

29-21 Mayıs 2007 tarihleri arasında Fransa'nın Deauville kentinde düzenlenen Yüksek Güvenilirlik Kuruluşları (HRO) 2007 Uluslararası Konferansı'nda, biri havacılığa, diğeri tıbbın güvenliği konularında olmak üzere iki panelde bir konuşma yapmıştır.

Uçuş 1549[değiştir | kaynağı değiştir]

15 Ocak 2009'da Sullenberger, US Airways Flight 1549'un kaptanıydı, Airbus A320, LaGuardia Havaalanı'ndan kalkıyordu. Kalkıştan kısa süre sonra uçağın motorlarını büyük bir kuş sürüsü (Kanada kazları) vurdu ve her iki motor da güç kaybetti. Herhangi bir havaalanına ulaşamayacağını hızlı bir şekilde belirleyen Sullenberger, uçağı Hudson Nehri üzerinde suya inişe yönlendirdi. Tüm gemiler ve yakındaki tekneler tarafından yolcular kurtarıldı.

Sullenberger daha sonra şunları söyledi: "Çalıştığımız sürece çok sessizdi, yardımcı pilot [Jeff Skiles] ve ben bir ekibiz ... Ama bu motorlardan çıkacak itme kuvvetinin sıfır olması şok ediciydi - sessizlik."  Sullenberger, tüm yolcuların ve mürettebatın boşaltıldığından emin olduktan sonra uçağı terk eden son kişiydi.

Arkadaşları tarafından "utangaç ve suskun" olarak nitelendirilen Sullenberger, kriz dönemindeki durgunluğu ve sakinliği nedeniyle dikkat çekti; New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, onu "Kaptan Cool" olarak nitelendirdi. Bununla birlikte, Sullenberger sonraki haftalardaki travmatik olmayan stres bozukluğu belirtilerine, uykusuzluğa maruz kalmıştır.

Ulusal Taşımacılık Güvenlik Kurulu, Sullenberger'in LaGuardia Havalimanı'na geri dönmeye çalışmak yerine, nehirde inişe doğru karar vermiş olduğuna hükmetti. Motor kaybı için normal prosedürler kalkıştan hemen sonra değil yüksekliklere çıkmak için tasarlandı. Simülasyonlar, motorlara kuşların girişinden hemen sonra manevra başlattıktan sonra 1549 numaralı Uçuş, LaGuardia'ya geri dönebilirdi ancak bu senaryo, neler olduğunu anlamak ve durumu değerlendirmek için gereken zamanı tamamen ihmal etmektedir.

Uçuş sonrası övgüler ve tanıtım[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD Başkanı George W. Bush, Sullenberger'e, yolcuların hayatlarını kurtarmaktan dolayı kendisine teşekkür ederek, Başkan Barack Obama da kendisini ve ekibini 20 Ocak 2009'da Barack Obama'nın başkanlığa geçişi törenine davet etmişti. Birleşik Devletler Senatosu, Sullenberger, Skiles, kabin ekibi, yolcular ve Uçuş 1549'ün acil inişine karışan ilk müdahaleleri yapanları onurlandıran bir kararı onayladı. ABD Temsilciler Meclisi, 26 Ocak 2009'da da benzer bir karar aldı.

Sullenberger 20 Ocak 2009'da başkanlık açılış törenine katıldı ve burada eşi Başkan Obama ile tanıştı. 22 Ocak 2009'da kendisi ve 1549 sefer sayılı Uçuş mürettebatına Hava Pilotları ve Hava Seyrüseferleri Guild'inden Masterlar Madalyası verildi. Sullenberger için düzenlenen bir tören, 24 Ocak 2009'da Sullenberger'in doğduğu Danville, California'da yapıldı ve Danville'deki "Key to the Town" da dahil olmak üzere ödüller aldı ve onurlu bir Danville polis memuru olarak seçildi.

San Ramon Vadisi İtfaiye Şefi Richard Price, ilçenin en yüksek ödülü olan Kaptan Süllenberger'i, ilçenin tarihinde sadece birkaç kez verilen Valor Madalyasını sundu. Sullenberger Seaplane Pilot's Association'da onurlu ömür boyu üyelikle ödüllendirildi. Sullenberger, 2009 yılında The Air League tarafından Founders 'Medal ödülüne layık görüldü. Sullenberger'in hayranları, Şubat 2009'un sonlarında yarım milyon üyesi olan bir Facebook hayran sitesi de açtılar.

2009'da ve yine 2015'te Sullenberger, St. Jude Çocuk Araştırmaları Hastanesi'nin bir sözcüsü olarak bir TV reklamı çekti.

Emekliliği ve sonraki kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sullenberger US Airways'den 30 yıl sonra 2010'da emekli oldu. Son uçuşu, Florida, Fort Lauderdale'dan Kuzey Carolina, Charlotte'a olan 1167 sefer sayılı US Airways Uçuşunda, copilot Jeff Skiles ve 1549 sefer sayılı Uçuşun yolcuların yarısı ile bir araya geldi.

18 Kasım 2011'de bir bağış toplama çabasının bir parçası olarak Sullenberger, Kuzey Carolina, Charlotte'daki Carolinas Havacılık Müzesi'ne uçtu ve burada Hudson Nehri'ne uçtuğu uçak sergilendi.

Aralık 2010'da Sullenberger, Légion d'honneur'un bir subayı olarak atandı.

Sullenberger, Yazar Jeffrey Zaslow'la birlikte, 2009'un en çok satan anıları olan En Yüksek Görev: Gerçekten Önemli olanı Arayışımı yazdı. Kitapta Sullenberger, 1995'te babasının intiharı, kısırlık mücadelesi ve evlatlık edinme kararı da dahil olmak üzere kişisel konuları tartışıyor.

Sullenberger'ın ikinci kitabı, Fark Yaratalım: Amerika Liderlerinden Vizyon Hikâyeleri ve Cesaret Hikâyesi, 15 Mayıs 2012'de yayınlandı.

Mayıs 2011'de CBS News, Sullenberger'ı bir havacılık ve güvenlik uzmanı olarak işe aldı.

2009'dan 2013'e kadar Skiles, EAA'nın çocuklara uçuşu deneyimleme ve genel havacılık hakkında bilgi edinme fırsatı veren Young Eagles Programının eşbaşkanlığını yaptı. Program, başlangıcından bu yana 2 milyondan fazla çocuğu uçurdu ve tarihteki türünün en başarılı programıdır. Sullenberger ve Skiles, Young Eagles'a katılımları ve havacılık güvenliğine hizmetleri sayesinde 2015 yılında EAA Freedom of Flight Ödülü'nü aldı.

2019'da Sullenberger, Boeing 737 MAX kazalarının "mevcut uçak tasarımı ve sertifikasyonu sistemimizin bizi başarısızlığa uğrattığının kanıtlanabilir kanıtı olduğunu, bu kazaların asla olmaması gerektiğini" söyledi. Havacılık endüstrisi ile hükümet arasındaki aşırı "samimi ilişkinin" Boeing CEO'su Dennis Muilenburg'un 737 MAX 8'in yere indirilmesini önlemek için Başkan Donald Trump'a lobi yaptığı Mart 2019'da aşikar olduğunu söyleyerek Boeing ve Federal Havacılık İdaresini sert bir şekilde eleştirdi.[6][7]

Siyaset[değiştir | kaynağı değiştir]

Şubat 2020'de Sullenberger, eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ı başkanlık için oy verdi.[8] Eylül 2020'de, Amerikalıları Başkan Donald Trump'ı görevden almaya teşvik eden bir reklam oluşturmak için Vote Vets ve The Lincoln Project ile birlikte çalıştı.[9][10][11]

Büyükelçilik[değiştir | kaynağı değiştir]

15 Haziran 2021'de Başkan Biden, Sullenberger'i büyükelçi rütbesiyle Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Konseyi'nde ABD temsilcisi olarak aday gösterdi.[12] 2 Aralık 2021'de oybirliğiyle Senato tarafından onaylandı.[13] 3 Şubat 2022'de itimatnamesini ICAO Genel Sekreteri Juan Carlos Salazar Gómez'e sundu.[14]

23 Haziran 2022'de Sullenberger, 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere ICAO ABD Temsilcisi olarak görevinden ayrılacağını duyurdu.[15]

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sullenberger, iki kızı Kate ve Kelly'nin annesi olan fitness öğretmeni Lorraine "Lorrie" Sullenberger ile evlidir. Sullenbergler San Francisco Körfezi Bölgesinde yaşıyor.

7 Aralık 1995'te Sullenberger'in babası, büyük cerrahi operasyon geçirip hastaneden taburcu olduktan kısa bir süre sonra silahla intihar ederek öldü. Kendisinden uzun ve zorlu bir iyileşme döneminde depresyondan acı çekiyordu.

Popüler kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

2016 yılı yapımı dramatik filmi Sully, Sullenberger'in kitabının anıları olan En Yüksek Görev: Gerçekten Önemli olanı Arayışım'dan uyarlandı. Clint Eastwood'un yönettiği ve Tom Hanks'in oynadığı Chesley Sullenberger'in Hudson Nehri'ne inişini yeniden anlatıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "US Airways captain the 'consummate pilot'". CNN. 16 Ocak 2009. 25 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2009. 
 2. ^ "Sullenberger, Skiles tapped for Young Eagles". General Aviation News. 30 Eylül 2009. 31 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2016. 
 3. ^ Bomkamp, Samantha. "'Miracle on the Hudson' pilot Sullenberger retires", Associated Press, March 3, 2010, accessed March 3, 2010
 4. ^ "'Sully' Sullenberger named CBS News Aviation and Safety Expert" 1 Ocak 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. TV Newser, May 19, 2011
 5. ^ General Chuck Yeager (30 Nisan 2009). "The 2009 TIME 100". Time Inc. 26 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2009. 
 6. ^ Sullenberger, Capt. "Sully" (20 Mart 2019). "Capt. Sullenberger on the FAA and Boeing: 'Our credibility as leaders in aviation is being damaged'". MarketWatch. 20 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2021. 
 7. ^ Collins, Kaitlan (12 Mart 2019). "Untitled". Twitter. 4 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2021. 
 8. ^ "Sullenberger joins Joe Biden at Henderson rally". Las Vegas Review Journal. 14 Şubat 2020. 16 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2020. 
 9. ^ Our Moment (video). The Lincoln Project. 29 Eylül 2020. 15 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 October 2020 – YouTube vasıtasıyla. 
 10. ^ Grzeszczak, Jocelyn (29 Eylül 2020). "Lincoln Project, Captain Sully and Vote Vets drop blistering Trump attack ad ahead of first presidential debate". Newsweek (İngilizce). 30 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2020. 
 11. ^ "'Sully' Sullenberger, Takes On Trump In New TV AD". Lincoln Project. 4 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2020. 
 12. ^ Sink, Justin; Cook, Nancy (15 Haziran 2021). "Biden Picks Morgan Stanley's Nides, Pilot 'Sully' as Envoys". Bloomberg News. 15 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2021. 
 13. ^ Shepardson, David (3 Aralık 2021). "U.S. confirms Sullenberger to international aviation post" (İngilizce). Reuters. 6 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Aralık 2021. 
 14. ^ @ (3 Şubat 2022). "I'm honored to officially present my credentials to ICAO Secretary General Salazar @JCS_ICAO today in Montréal, as the new U.S. Ambassador to the International Civil Aviation Organization @ICAO" (Tweet) – Twitter vasıtasıyla. ; Eksik ya da boş |kullanıcı= (yardım); Eksik ya da boş |numara= (yardım);
 15. ^ "'Miracle on the Hudson' pilot steps down from international post". CNBC. 23 Haziran 2022. 24 Haziran 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]