Cheonan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 36°49′00″K 127°10′01″D / 36.8167°K 127.167°D / 36.8167; 127.167

Cheonan
천안
天安
Cheonan
Cheonan location.jpg
Ülke Güney Kore Güney Kore
Yüzölçümü
 - Toplam 636,25 km2 (245,7 mi2)
Nüfus
 - Toplam 582,753
 - Yoğunluk 915,9/km² (2.372,2/sq mi)
Posta kodu


Çonan (İngilizce Cheonan), Güney Korenin Güney Chungcheong ilinin kuzey-doğusunda konumlu, başkent Seul'e 83,6 km uzaklıkta yer alan şehirdir. 2011 yılı verilerine göre nüfusu 582.753'tür. Yıllık ortalama sıcaklık 12.5oC olup, ölçülen en yüksek sıcaklık 34.2oC, en düşük sıcaklık ise -13.4 oC'dir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarih boyunca Başkent Seul'e yakınlığı nedeniyle önemli bir ulaşım noktası durumunda olmuştur. Doğu dağ sırasındaki geçiş noktasına yakın konumu nedeniyle, Başkentten ülkenin Güney Doğusundaki büyük merkezler olan Busan ve Daegu'ya geçiş imkanı sağlamıştır.[1] Bu konumu nedeniyle stratejik bir ulaşım ve kültürel dağılım noktası olarak ünlenmiştir.

Stratejik konumu nedeniyle erken haberleşme döneminde başkente gelen mesajların birleştiği veya başkentten çıkan mesajların güney bölgelerine dağıtıldığı önemli bir posta merkezi olmuştur.[2] Şehrin ilk posta binasının yapılması ile daha resmi, yapılandırılmış posta hizmetleri ortaya çıkmıştır ve posta hizmetlerinin ülkedeki tüm tarihinin sergilendiği bir posta müzesine Çonan şehri ev sahipliği yapmaktadır.

Çonan, 20. yüzyılın ilk yarısında günümüze oranla daha küçük bir kasabaydı. Kore Savaşı sırasında ulaşım merkezi olması nedeniyle Çonan muharebesine sahne olmuştur. 1963 yılında üç belediyenin alanlarının genişlemesiyle birleşmişler ve şehir statüsüne yükselmişlerdir.[3] Cheonan-gun, Chenon-eup ve Hwanseong-myeon belediyelerinin kapsayarak Çonan şehri doğmuş, sonraki iki yılda komşu Byeongcheon-myeon belediyesini de bünyesine katmıştır. Şehir sonraki yıllarda etrafındaki yerleşim birimlerini yutarak büyümeye devam etmiştir.[4]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehrin doğusu Charyeong Dağları ile çevrilidir. Batısında yer alan ovalar ve tepeler üzerinden dışarı yayılır. Kentin etrafında Malloesan (611 m), Seonggeosan (579 m), Taejosan (422 m), Gwangdeoksan (699 m) ve Manggyeongsan (600 m) dağlarıyla çevrilidir. Şehir genelde düz bir alanda yayılmış durumdadır ancak birkaç semti (örn.Anseon-dong) engebeli arazi üzerine kurulmuştur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Çonan'ın iklimi komşu Seul, Suwon ve Daejeon'la benzerlik gösterir ve ılıman bir iklime sahiptir. Yıl boyunca 4 mevsimi birden görür, yazlar sıcak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer.

Semboller[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ağaç: Salkım söğüt
  • Çiçek: Altınçan
  • Hayvan: Ejderha
  • Kuş: Beyaz Güvercin

Kardeş Şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]