Charlotte Berend-Corinth

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Charlotte Berend, Lovis Corinth tarafından çizilen portresi: Charlotte Berend'in Beyaz Elbise İle Portresi, 1902, tuval üzerine yağlı boya, Stadtmuseum, Berlin

Charlotte Berend-Corinth (25 Mayıs 1880 – 10 Ocak 1967) Alman kadın ressam ve Berlin Ayrılıkçıları'nın (Almanca:Berliner Secession) üyesi. Alman ressam Lovis Corinth ile evliydi.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Charlotte Berend, Berlin Kunstgewerbemuseum'da Eva Stort ve Max Schäfer'den güzel sanatlar eğitimi aldı. Berend'e daha sonra aşık olan Lovis Corinth'in özel resim okuluna katılan ilk öğrenciydi. Corinth'in tabloları için ona modellik yapmaya başladı ve Charlotte Berend'in Beyaz Elbise İle Portresi (sağda) gibi birçok tablosunda yer aldı. 26 Mart 1903'te Corinth ile evlendi ve soyadını Berend-Corinth'e çevirdi. Aynı yıl Oğulları Thomas Corinth, altı yıl sonra 1909'da da kızları Wilhelmine Corinth doğdu.

Berend-Corinth 1906 yılında resimlerini sergilemeye Berlin Ayrılıkçıları'nda başladı. Ayrılıkçılara 1912 yılında katıldı ve daha sonra Özgür Ayrılıkçılar'ın (Freie Secession) Max Liebermann öncülüğünde ayrılmalarına rağmen buradan ayrılmadı. Max Pallenberg, Fritzi Massary ve Valeska Gert için kitap illüstrasyonları çizdi Michael Bohnen, Werner Krauss, Paul Bildt ve Paul Graetz'in de portrelerini yaptı. 1920'lerde Berlin tiyatrolarındaki genç sanatçıları destekledi. 1919'da Lovis Corint, Walchen Gölü'nün kenarında bir ev aldı ve eşiyli birlikte Berlin'deki hayatlarından emekli oldular. Burada Corinth burada manzara, portreler ve hayat kesitleri yaptı ve gittikçe sanat sahnesinden uzaklaştı. 1925 yılında Hollanda'ya yaptığı bir gezi sırasında öldü.

Berend-Corinth 1933 yılında çocuklarıyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti ve New York'da yaşamaya başladı. 1958 yılında ölen eşi Lovis Corinth'in tüm tablolarını içeren bir kitap yayınladı ve bu kitabın 1992 basımı hala bulunmaktadır.

Kendisi 1967 yılında öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Pfefferkorn, Rudolf (1972). Die Berliner Secession. Eine Epoche deutscher Kunstgeschichte. Berlin: Haude & Spenersche Verlagsbuchhandlung
  • Corinth, L., Schuster, P.-K., Vitali, C., & Butts, B. (1996). Lovis Corinth. Munich: Prestel. ISBN 3-7913-1682-6