Charlie Bucket

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Charlie Bucket İngiliz yazar Roald Dahl'ın Charlie'nin Çikolata Fabrikası ve Charlie'nin Büyük Cam Asansörü adlı kitaplarının temel karakteridir.

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

Charlie'nin Çikolata Fabrikası[değiştir | kaynağı değiştir]

Charlie Bucket, annesi, babası, iki ninesi ve iki dedesiyle büyük bir kentin bitiminde küçük bir tahta barakada yaşamaktadır. Charlie çikolataya bayılır ama alacak parası yoktur. Biriktirilen parayla yılda bir kez evlerine küçük bir çikolata girer. Bu büyük kentte, Charlie'lerin evinden bile görülen kocaman bir çikolata fabrikası vardır. Dünyanın en ünlü çikolatalarını üretir. Günlerden bir gün fabrikanın sahibi Bay Willy Wonka, imparatorluğunu devredeceği bir varis seçmek için yarışma düzenlediğini açıklar. Charlie'de adaylardan biridir.

Charlie'nin Büyük Cam Asansörü[değiştir | kaynağı değiştir]

Charlie sonunda fabrikasıyla birlikte çikolataya kavuşur. Fabrikanın sahibi Willy Wonka, küçük Charlie ile kalabalık ailesini Büyük Cam Asansöre bindirip bir yolculuğa çıkarır. Charlie'nin Çikolata Fabrikası'nın devamı olan bu kitapta, bu ilginç yolculuğun öyküsü anlatılıyor.

Filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

1971 yapımı Willy Wonka & the Chocolate Factory filminde Charlie Bucket karakterini Peter Ostrum, 2005 yapımı Charlie'nin Çikolata Fabrikası adlı filmde ise Charlie Bucket karakterini Freddie Highmore oynamıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]