Charles Gabriel Seligman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Charles Gabriel Seligman

Charles Gabriel Seligman (d. 24 Aralık 1873, Londra - ö. 19 Eylül 1940, Oxford, İngiltere), Britanyalı antropolog.

Melanezya, Seylan (bugün Sri Lanka), özellikle de Sudan'ın Nil Nehri kıyılarında önemli alan araştırmaları yapmıştır.

Tıp öğrenimi gördü. 1898'de Cambridge Üniversitesi'nin düzenlediği bir sefere katılarak Yeni Gine'yle Avustralya arasındaki Torres Boğazına gitti. İngiltere'ye dönüşünde tıp alanında çalışmayı sürdürdü. Antropolojiye duyduğu ilgi nedeniyle 1904'te yeniden Yeni Gine'ye gitti. Bölge halkını etnik, kültürel ve toplumsal özelliklerine göre sınıflandırmak için çalışırken, bu konuda sonradan yapacağı çalışmaların da ilk örneğini verdi. The Melanesians of British New Guinea (1910; İngiliz Yeni Ginesi Melanezyalıları) adlı yapıtında kabile yaşamını bütün önemli yönleriyle ele aldı. Bugün de temel bir başvuru kaynağı olan kitap Bronisław Malinowski'nin sonraki çalışmalarının temelini oluşturdu.

Seligman 1904'te, sonraki keşif gezilerinde kendisine eşlik eden ve birlikte kitaplar yazdığı Brenda Z. Salaman ile evlendi. Yerli kültürlerinin henüz yok olmamış izlerini incelemek amacıyla karısıyla birlikte Seylan'a yaptığı gezinin (1907-08) ardından The Veddas (1911; Veddalar) adlı kitabını yayımladı. Bunu gene karısıyla birlikte Sudan'da yaptığı ilk geziler (1909-10 ve 1911-12) izledi. I. Dünya Savaşı'nda Birleşik Krallık Kara Kuvvetleri Sıhhiye Sınıfı'nda görevliyken Sigmund Freud'un kuramlarını benimseyen Sligman, birbirinden çok farklı kültürlerde aynı düşlerin görülmesi noktasından yola çıkarak biliçaltı psikolojisinin bazı temel antropolojik sorunlara açıklama getirebileceği sonucuna vardı. 1921-22 yıllarında karısıyla Sudan'a döndü ve yıllar süren çalışmalarının sonuçlarını Pagan Tribes of the Nilotic Sudan (1932; Sudan'ın Nil Nehri Kıyılarında Yaşayan Putperest Kabileler) adlı yapıtında özetledi.

1910'da London School of Economics and Political Science'ta etnoloji profesörlüğüne atanan Seligman, 1913-34 arasında bu okulda yarı zamanlı öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1938'de konuk profesör olarak Yale Üniversitesi'nde ders verdi.

Bazı çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • The Melanesians of British New Guinea (1910; İngiliz Yeni Ginesi Melanezyalıları)
  • The Veddas (1911; Veddalar)
  • Races of Africa (1930; Afrika Irkları)
  • Pagan Tribes of the Nilotic Sudan (1932; Sudan'ın Nil Nehri Kıyılarında Yaşayan Putperest Kabileler)
  • Egypt and Negro Africa (1934; Mısır ve Siyah Afrika)

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]