İçeriğe atla

Changpeng Zhao

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Changpeng Zhao
Doğum10 Eylül 1977 (46 yaşında)
Jiangsu, Çin

Changpeng Zhao, genellikle "CZ" olarak bilinen, Çin kökenli Kanadalı bir iş insanı. Changpeng Zhao, Binance borsasının eski CEO'su ve kurucusudur. Ayrıca Zhao, kripto para sektöründe öncü bir girişimci olarak kabul edilir ve önceki dönemlerde OKCoin ve Blockchain.info gibi kripto para şirketlerinde çalışmıştır.

İlk yılları ve Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Changpeng Zhao, 1977’de Çin’in Jiangsu kentinde doğdu. Gençken ailesiyle birlikte Kanada’ya taşınmadan önce ilk eğitimini Çin’de aldı.

Kanada’da liseye devam etti ve daha sonra Montreal’deki McGill Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi diploması aldı. Mezun olduktan sonra, başlangıçta bir yazılım geliştiricisi olarak teknoloji endüstrisinde çalışmaya başladı ve sonunda liderlik rollerine ve girişimciliğe geçti.[1]

Kanada'ya Göçü[değiştir | kaynağı değiştir]

Çin’deki 1980’ler, Zhao ve ailesi için çalkantılı bir dönemdi. Bir blog gönderisinde Changpeng Zhao, Tiananmen Meydanı katliamının ardından 12 yaşında Çin’den nasıl kaçtığını anlatmıştır:

"6 Ağustos 1989'da Annem ve ben Çin'den ayrıldık ve binlerce mil uzaktaki Kanada'ya göç ettik."

Zhao, ailesiyle birlikte ülkeyi terk etmek için hızlandırılmış vize için birkaç gün Kanada büyükelçiliğinin önünde beklediğini söylemiştir. "Kanada büyükelçiliğinin önündeki kuyruğun 3 gün olduğunu hatırlıyorum, sıradaki konumumuzu korumak için geceleri vardiya almak zorunda kaldık."[1]

Binance Borsasından Ayrılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kripto para borsası Binance'in CEO'su olan Changpeng Zhao, 21 Kasım 2023 tarihinde Binance borsasının Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı ile yaptığı uzlaşmanın bir parçası olarak CEO'luk görevinden istifa etti. Zhao, bağımsız bir gözetmen atanana kadar en az üç yıl boyunca Binance'de yönetici olarak görev yapmaktan men edildi. Zhao, istifa ettikten sonra, Binance'in yeni CEO'sunun Richard Teng olduğunu açıkladı.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Binance'in Kurucusu Changpeng Zhao (CZ) Kimdir? | CoinOtag". coinotag.com. 28 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2022. 
  2. ^ "Binance CEO'su Changpeng Zhao İstifa Etti: Binance'in Yeni CEO'su Açıklandı!". coinotag.com. 23 Kasım 2023. 23 Kasım 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2023.