Chandragupta Maurya

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Chandragupta Maurya M.Ö. 322 yılında, henüz 25 yaşındayken kendi adıyla anılan Maurya İmparatorluğu'nu kurar. Maurya’nın kariyeri eski çağ Hindistan tarihine ışık tutar. Onun sayesinde ilk kez bir hükümdarın asası altında Hindistan’ın en büyük politik birleşimi olmuştur.

Chandra Maurya
Chandra. Maurya

İmparatorluğu'nun Kuruluşu[1][değiştir | kaynağı değiştir]

Eskiçağ Hint tarihinde önemli bir yere sahip olan Maurya İmparatorluğu yaklaşık olarak M.Ö 322’de Maurya’nın tahta geçmesiyle başlar ve son hükümdar Brihadratha’nın M.Ö 185’de öldürülmesiyle son bulur. tarafından kurulan Maurya İmparatorluğu’nun nasıl kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. “M.Ö 322 yılına doğru, kendi kralı Dana-Nanda’ya karşı İskender’le anlaşmak istemiş olan başkomutan Maurya, onunla birlikte yapamadığı işi, o çekildikten sonra yapar ve Nanda hanedanını devirip onun yerine geçer ve Maurya hanedanının ilk hükümdarı olur.”

Büyük İskender’in Hindistan’a düzenlediği sefer dünya tarihi açısından önemli bir olaydır. Ancak Hint kaynakları İskender’in Hindistan seferine karşı suskun kalmayı tercih ederler ve onu ülkelerine kuzeybatıdan giren istilacı biri olarak görürler. Ancak kabul edilen bir gerçek de İskender’in Hindistan’dan ayrılmasıyla Maurya’nın ilk Hint İmparatorluğunu kurmuş olmasıdır.

Son Nanda kralı Dhana - Nanda hırslı ve zalim bir kraldı. Yönetimi altındaki halka karşı acımasızdı. Halkı bu kötü yönetimden zekâsı ve becerisiyle başkomutan Maurya kurtardı.

Aile[1][değiştir | kaynağı değiştir]

Maurya'nın ilk dönemdeki kariyeri hakkında çok fazla bir şey bilinmemektedir. Ancak, onun daha sonraki başarılarla dolu hayatı hakkında bilgi sahibiyiz. Brahman geleneğinde babasının Magadha kralı Nanda, annesinin ise aşağı bir kasttan Mūra adlı bir kadın olduğu ve Maurya isminin de bundan türediği belirtilmektedir. Aynı şekilde Cain geleneğinde ise onun köyde yaşayan bir çiftçinin kızının oğlu olarak dünyaya geldiği ve Maurya isminin de köyde yaşayan tavus kuşu terbiyecilerine (mayuraposhala) dayanarak türetildiği belirtilmektedir. Ancak bütün bu geleneklerin hiç biri onun hayatının ilk dönemiyle ilgili kesin bir bilgi vermez.

  1. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 26 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2023.