Championnat National 2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Championnat de France amateur
ÜlkeFransa Fransa
KonfederasyonUEFA
Kuruluş1993
Takım sayısı69
Üst ligChampionnat National
Alt ligChampionnat de France amateur 2
Uluslararası kupa(lar)UEFA Avrupa Ligi(Fransa Kupasını kazanmaları halde)
Son şampiyonSR Colmar(2009-10)
Resmî siteResmî Site

Championnat de France Amateur ya da kısacası CFA, eski adıyla National 2; Ligue 1, Ligue 2 ve Championnat National'dan sonra gelen Fransa'nın en üst ve en iyi 4.Lig konumundadır.

Lig Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

CFA ligi, 4 gruba ayrılmıştır ve 69 takım vardır. Championnat National ile Championnat de France amateur 2 arasında olan ligdir. A, B, C ve D Gruplarını birinci bitiren 4 takım(yani şampiyon olan takımlar), Championnat National'a yükseliyor. A, B, C ve D Gruplarını sonuncu bitiren 3 takım ise(mesela A Grubunu son 3 sırada tamamlayan takımlar), Championnat de France amateur 2'ye düşüyor. Sezonlar, Ağustos ile Mayıs aylarında oynanıyor. Bütün gruplarda Sezon boyunca toplam lig süresi 34 haftadır ve toplam 1360 maç yapılmaktadır. Maçlar hafta sonu yani Cumartesi ve Pazar günlerinde oynanmaktadır. Sezonun ilk yarısı Noel'e yani 25 Aralık'a yaklaşırken bitiyor. Sezonun ikinci yarısı ise Ocak'ın 2. haftasında başlamaktadır.

Championnat de France Amateur, Fransa Futbol Federasyonu tarafından 1927 yılında kurulmuş ve o zamanki adı Régional de la Ligue Amateur (Türkçe:Bölgesel Amatör Ligi) olarak kurulmuştur. 1993 yılında statü değişikliğine gidildi ve o zamanki adı National 2 olarak değişmişti. Statü değişikliği ile şimdiki ismini almıştır. Günümüzde bu statü ile takımlar yükselmektedirler ve düşmektedirler. Ligde seyirci ortalaması 800 ile 1.000 arası değişmektedir.
2010-2011 sezonunda gruplarında 1. olan Besançon, Ajaccio, Le Poiré-sur-Vie, Quevilly takımları Championnat National'a yükselirken,
Bayonne, Rodez, Plabennec, Alfortville, Gueugnon takımları da Championnat National'dan düşerek CFA'e gelmişlerdir.

Takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

2011-2012 sezonunda A, B, C ve D gruplarına ayrılarak oynayacak takımlar şöyledir:
NOT: Championnat de France amateur 2'den yükselen takımlar, tespit edilememiştir.

Groupe A

 

Groupe B

 

Groupe C

 

Groupe D

2010-2011 Sezonunda Championnat National'dan Düşerek Gelenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayonne, Rodez, Plabennec, Alfortville, Gueugnon

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]