Chamilo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Chamilo
Chamilo LMS.svg
Geliştirici(ler) Chamilo topluluğu üyeleri ve profesyonel ortaklar
Programlama dili PHP
Tür Ders Yönetim Sistemi
Resmî sitesi chamilo.org

Chamilo, küresel olarak eğitim ve bilgiye erişimi iyileştirmeyi amaçlayan ücretsiz bir yazılım (GNU/GPL lisansı altında) e-öğrenme ve içerik yönetim sistemidir. Yazılımın tanıtımı, açık bir iletişim kanalının sürdürülmesi ve hizmet sağlayıcılar ve yazılım katkıda bulunanlardan oluşan bir ağın oluşturulması gibi hedefleri olan Chamilo Derneği tarafından desteklenmektedir.

Chamilo projesi, yazılımını ücretsiz olarak dağıtarak,[1] 3. dünya ülkeleri cihaz taşınabilirliği için arayüzünün iyileştirilmesi[2] ve ücretsiz olarak sağlanması yoluyla eğitimin kullanılabilirliğini ve kalitesini daha düşük bir maliyetle sağlamayı amaçlamaktadır.[3]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Chamilo projesi, Dokeos topluluğu içindeki iletişim politikasına duyulan hoşnutsuzluğun artması ve bir dizi seçenek sonrasında, Dokeos yazılımının (aynı zamanda GNU / GPL) katkıda bulunan topluluğunun[4] önemli bir bölümü tarafından 18 Ocak 2010 tarihinde resmi olarak başlatıldı. toplumun bazı kesimlerini gelişmelerin geleceği konusunda güvensiz hale getirmek. Bu nedenle, bir Dokeos çatalı olarak kabul edilir (en azından 1.8 serisinde). İlk iki haftada 500'den fazla aktif kullanıcının Chamilo forumlarına kaydolması ve bir ay içinde bir önceki yıla göre daha fazla katkı toplanmasıyla çatala tepki hemen oldu.

Chamilo'nun kodunun kökeni, 2004 yılında Dokeos projesini başlatmak için çatallanan Claroline projesinin başlangıcıyla 2000 yılına kadar uzanıyor. 2010 yılında, Chamilo 1.8.6.2'nin yayınlanmasıyla yeniden çatallandı.

Chamilo'nun iki versiyonu bulunuyordu. LMS (veya "1. *") sürümü doğrudan Dokeos üzerine kurulur. Chamilo LCMS (veya 3.0), e-öğrenme ve işbirliği için tamamen yeni bir yazılım platformudur. Bununla birlikte, sık yapısal değişiklikler, LMS'den geçiş iş akışının olmaması, arayüzünün karmaşıklığı ve belirli bir liderlik eksikliği nedeniyle, 2015 yılında Dernek, gelişmiş LMS geliştirmeye odaklanmak için projeye destek vermeyi bıraktı.

Topluluk[değiştir | kaynağı değiştir]

Chamilo'nun eğitim amacı nedeniyle, topluluğun çoğu eğitim veya insan kaynakları sektörleriyle ilgilidir. Topluluğun kendisi, kullanımı kolay bir e-öğrenme sistemi sunmak için birlikte çalışır.

Aktif[değiştir | kaynağı değiştir]

Topluluk üyeleri, projeye (dokümantasyon, forum katkıları, geliştirme, tasarım yoluyla) katkıda bulunmaya başladıklarında aktif kabul edilir.[5][6][7]

2009 yılında, Dokeos topluluğu üyeleri Uruguay'daki Salto şehrinde bir ilkokulla birlikte Her Çocuğa Bir Dizüstü Bilgisayar projesinde aktif olarak çalışmaya başladı.[8] Chamilo Derneği'nin kurucu üyelerinden biri, daha sonra, şirketinin platformun XO dizüstü bilgisayara taşınabilirliğini sağlamak için çaba göstereceği OLPC'ye katkıda bulunan bir proje olarak kaydoldu.[9] O zamandan beri çabalar, Chamilo projesinin bir parçası olarak devam ediyor.[2]

Pasif[değiştir | kaynağı değiştir]

Topluluk, yazılımı kullandıklarında pasif olarak kabul edilir ancak doğrudan katkıda bulunmaz. Şubat 2016 itibarıyla, pasif topluluğun dünya çapında 11.000.000'den fazla kullanıcı olduğu tahmin ediliyor.[10]

Chamilo Derneği[değiştir | kaynağı değiştir]

Haziran 2010'dan bu yana, Chamilo Derneği, Belçika yasalarına göre yasal olarak kayıtlı bir kar amacı gütmeyen dernek (VZW) olmuştur. Dernek, Chamilo projesinin organizasyonunu iyileştirme genel amacına hizmet etmek ve yazılım projesi karar sürecini kontrol eden kuruluş ile yazılımı kullanan topluluğun çıkarları arasındaki çıkar çatışmasını önlemek için oluşturulmuştur. Kurucu üyeleri ve aynı zamanda ilk yönetim kurulu, aslen 7 idi, bunların 3'ü özel e-öğrenme sektöründen ve 4'ü kamu eğitim sektöründendi. Mevcut yönetim kurulu 5 üyeden oluşmaktadır.

Chamilo LMS'in başlıca özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kurslar, kullanıcılar ve eğitim döngüleri (uzaktan yönetmek için SOAP web hizmetleri dahil)
 • Öğrenim için sosyal ağ
 • SCORM 1.2 uyumluluğu ve yazma aracı
 • LTI 1.1 desteği
 • Çoklu kurum modu (merkezi yönetim portalı ile)
 • Zaman kontrollü sınavlar
 • Uluslararası karakterler (UTF-8)
 • Otomatik sertifika üretimi
 • Kullanıcıların ilerlemesini izleme
 • Mozilla Açık Rozetleri ile entegre yetkinlik tabanlı eğitim (CBT)
 • Birden çok saat dilimi
 • 700.000'den fazla kullanıcı için kanıtlanmış destek (tek bir sunucuda tek portal)

Teknik detaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Chamilo temel olarak PHP'de geliştirilmiştir ve sunucu tarafında LAMP veya WAMP sistemine dayanır. İstemci tarafında, yalnızca modern bir web tarayıcısı ve isteğe bağlı olarak gelişmiş özelliklerden yararlanmak için Flash eklentisi gerektirir.

Birlikte çalışabilirlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Chamilo LMS (1.*) serisi, Joomla (JFusion eklentisi aracılığıyla), Drupal (Drupal-Chamilo modülü aracılığıyla), OpenID (güvenli kimlik doğrulama çerçevesi) ve Oracle'a (belirli PowerBuilder uygulamaları aracılığıyla) kolay bağlantı sağlayan üçüncü taraf uygulamalarından yararlanır.

Uzantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Chamilo, video konferans sistemlerine (BigBlueButton veya OpenMeetings gibi) bir konektörün yanı sıra, yüklenmesi için gelişmiş sistem yönetimi becerileri gerektiren öğrenme yolları dönüştürücü sunumları sunar.

İstatistik[değiştir | kaynağı değiştir]

Ücretsiz kullanımlı Chamilo kampüsü, Ekim 2011'de (lansmandan 15 ay sonra), Aralık 2010'da (lansmandan 11 ay sonra) 38.000 kullanıcı için 100.000 kullanıcı kaydetti. Peru'daki özel Universidad San Ignacio de Loyola, Ağustos 2011'de aynı 120 saniyelik zaman diliminde 1.700 kullanıcının bağlı olduğunu bildirdi. Chamilo, küresel olarak Ekim 2011'de 700.000, Haziran 2013'te 5.000.000'den fazla ve Ağustos 2018'de 20.000.000'den fazla kullanıcı kaydetti.[11]

Proje makro ölçekli yol haritası[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 2010 yılı, Basitleştirilmiş Çince ve diğer bölgesel dillere çeviri konusunda aktif ekiplerle Asya'da Chamilo kullanımını artırmaya odaklandı.
 • 2011 yılı, Arapçaya ve diğer bölgesel dillere çeviri konusunda aktif ekiplerle Orta Doğu'da Chamilo kullanımını artırmaya odaklandı.
 • 2012 yılı, Chamilo'yu eğitimde uygulanabilir bir profesyonel topluluk olarak kurmaya odaklandı ve öğretmenler ve yöneticiler için uluslararası sertifika programları yayınladı.
 • 2013 yılı, İspanyolca konuşan topluluğu hareketlendirmeye ve Chamilo LMS'nin mobil cihazları destekleyen bir platforma geçişine odaklandı.
 • 2014-2016 yıllarında, kullanıcı tabanını büyütmeye ve Chamilo'nun LMS pazarında doğru yerini bulmaya, Moodle ve Canvas ile birlikte ilk 3 açık LMS platformuna ulaşmaya odaklandı.
 • 2017-2019 yıllarında, en iyi 3 Açık Kaynak LMS platformlarından biri olarak konumunu güçlendirmeye odaklandı.

Dünya çapında kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Chamilo, dernek üyesi olarak kaydolması ve resmi sağlayıcı olarak tanınması için açık kaynaklı yazılıma katkıda bulunması gereken bir dizi küçük ve orta ölçekli şirket [12] ve üniversiteler tarafından desteklenmektedir. Üye olmanın ön koşullarından biri, dünya çapında eğitimin yararına özgür yazılım kavramının anlaşıldığını göstermektir. Resmi bir sağlayıcı olmanın ön koşullarından biri, topluluğa bir şeyler katkıda bulunmaktır.
 • Chamilo ayrıca kamu idarelerinde, İspanya, Belçika, Hollanda ve Peru bakanlıklarında [13] ve ayrıca işsizlik hizmetleri ve STK'larda kullanılmaktadır.
 • Ekim 2012 itibarıyla, dünya çapında 2.000'den fazla kuruluş tarafından ücretsiz olarak kullanılmıştır [14] Mayıs 2014 itibarıyla 11.000, Nisan 2016 itibarıyla 31.000 ve Ağustos 2019 itibarıyla 53.000.

Güvenlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Chamilo, güvenlik sorunlarını hızlı bir şekilde tespit etmek ve düzeltmek için hackerler ile irtibat kurduğunu gösteriyor (çoğu rapor için 72 saatin altında). Bir sayfa güvenlik sorunlarına ayrılmıştır[15] ve yeni bir sorun tespit edildiğinde referans görevi görür.

Ticari markalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Chamilo, Chamilo Derneği tarafından korunan tescilli bir Ticari Markadır ve İspanya yasalarına göre beyan edilmiştir (daha önce Belçika yasalarına tabiydi).[16]

Logolar[değiştir | kaynağı değiştir]

Chamilo projesinde kullanılacak ilk resmi logo, yarı yarı saydam bir kutuya hapsolmuş bir bukalemundan biriydi.

Dosya:Chamilo-logo.png
Kullanımdan kaldırılan Chamilo logosu, 2010-2012

Görsel olarak çekici diğer bileşenlerle karıştırılarak kullanılmasının zor olması nedeniyle Şubat 2013'te mevcut logoya güncellendi. Her iki logo da Chamilo topluluğunun tanımlanabilir bir logoya sahip bilgilendirici materyalleri özgürce basmasını kolaylaştırmak amacıyla Creative Commons (BY-SA) lisansı altında mevcuttur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2021. 
 2. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 18 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2021. 
 3. ^ "Campus Libre de Chamilo". 22 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 4. ^ See "Archived copy". 5 Haziran 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Haziran 2010. 
 5. ^ "Chamilo Community Forum • Index page". 5 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 6. ^ "Chamilo - Chamilo Translations System". 10 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 7. ^ "Chamilo Tracking System". 4 Aralık 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2021. 
 9. ^ "Contributors program/June 5, 2009 - OLPC". 19 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 10. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2021. 
 11. ^ "Archived copy". 16 Ekim 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Haziran 2010. 
 12. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2021. 
 13. ^ "Instituto Nacional de Innovación Agraria - INIA - Aula Virtual". 4 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 14. ^ "Arşivlenmiş kopya". 30 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2021. 
 15. ^ support.chamilo.org/projects/chamilo-18/wiki/Security_issues
 16. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 29 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 16 Şubat 2021.