Chūnibyō Demo Koi ga Shitai!

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Chūnibyō Demo Koi ga Shitai!
Light novelın ilk cildi
中二病でも恋がしたい!
(Chūnibyō demo Koi ga Shitai!)
TürDram, romantik komedi
Light novel
YazarTorako
ÇizerNozomi Osaka
YayımcıKyoto Animation
BaskıKA Esuma Bunko
DemografikSeinen
Yayın tarihi1 Haziran 20114 Kasım 2017
Cilt sayısı4
Orijinal net animasyonu
Chūnibyō Demo Koi ga Shitai! Lite
YönetmenTatsuya Ishihara
YapımcıEharu Ōhashi
Shigeru Saitō
Shinichi Nakamura
SenaristJukki Hanada
MüzikNijine
StüdyoKyoto Animation
Lisans
Yayın tarihi 27 Eylül 2012 1 Kasım 2012
Bölüm sayısı6
Anime televizyon dizisi
YönetmenTatsuya Ishihara
YapımcıEharu Ōhashi
Shigeru Saitō
Shinichi Nakamura
SenaristJukki Hanada
MüzikNijine
StüdyoKyoto Animation
Lisans
KanalTokyo MX, Sun TV, KBS,
TVA, Animax, BS11
Diğer kanallar
Yayın tarihi 4 Ekim 2012 19 Aralık 2012
Bölüm sayısı12 + OVA
Anime filmi
Takanashi Rikka Kai: Gekijō-ban Chūnibyō Demo Koi ga Shitai!
YönetmenTatsuya Ishihara
SenaristJukki Hanada
StüdyoKyoto Animation
Lisans
Yayın tarihi14 Eylül 2013
Yayın süresi96 dakika
Orijinal net animasyonu
Chūnibyō Demo Koi ga Shitai! Ren Lite
YönetmenTatsuya Ishihara
YapımcıEharu Ōhashi
Shigeru Saitō
Shinichi Nakamura
SenaristJukki Hanada
MüzikNijine
StüdyoKyoto Animation
Lisans
Yayın tarihi 26 Aralık 2013 13 Mart 2014
Bölüm sayısı6
Anime televizyon dizisi
Chūnibyō demo Koi ga Shitai! Ren
YönetmenTatsuya Ishihara
YapımcıEharu Ōhashi
Shigeru Saitō
Shinichi Nakamura
SenaristJukki Hanada
MüzikNijine
StüdyoKyoto Animation
Lisans
KanalTokyo MX, Sun TV, KBS,
TVA, Animax
Diğer kanallar
Yayın tarihi 9 Ocak 2014 26 Mart 2014
Bölüm sayısı12 + OVA
Anime filmi
Chūnibyō Demo Koi ga Shitai! Take on Me
YönetmenTatsuya Ishihara
YapımcıGō Tanaka
Nagaharu Ohashi
Shigeru Saitō
Shinichi Nakamura
SenaristJukki Hanada
MüzikNijine
StüdyoKyoto Animation
Yayın tarihi6 Ocak 2018
Yayın süresi90 dakika

Chūnibyō Demo Koi ga Shitai! (Japonca中二病でも恋がしたい!; "Aşk, Chūnibyō ve Diğer Sanrılar!") veya kısaca Chū-2, Torako tarafından yazılan bir light novel serisidir. 2010 Kyoto Animation Ödülleri'nde şeref ödülü kazandı ve seri, Haziran 2011-Kasım 2017 tarihleri arasında Kyoto Animation'un KA Esuma Bunko baskısı altında yayınlandı. Seri, kendi chūnibyō sendromu belirtilerini sergileyen Rikka Takanashi adında bir kızla tanışana kadar utanç verici geçmiş görkemli sanrılarından kurtulmaya çalışan Yūta Togashi adında bir lise öğrencisini anlatmaktadır.

Kyoto Animation tarafından hazırlanan anime serisi uyarlaması Ekim-Aralık 2012 tarihleri arasında yayınlandı. Takanashi Rikka Kai: Gekijō-ban Chūnibyō Demo Koi ga Shitai! adlı bir anime film uyarlaması Eylül 2013 tarihinde gösterime girdi. Chūnibyō demo Koi ga Shitai! Ren adlı ikinci sezonu ise Ocak-Mart 2014 tarihleri arasında yayınlandı. Chūnibyō Demo Koi ga Shitai! Take on Me adlı ikinci bir anime film ise 6 Ocak 2018 tarihinde gösterime girdi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yūta Togashi, ortaokul döneminde, 8. sınıf sendromuna "chūnibyō" yakalanmış oğlandır. Olağanüstü güçlere sahip olduğuna ve kendisini "Kara alev ustası" olarak adlandırdığına inanan, dolayısıyla sınıf arkadaşlarından uzaklaşan bir çocuktur. Artık bu sendromdan kurtulan Yuuta "utandırıcı" kelimesinden kurtulmak için hiç kimsenin onu tanımadığı yeni liseye gider. Bununla birlikte, yeni sıfında olan Rikka Takanaşi de "chūnibyō"dur ve Yuutanın geçmişini öğrenir öğrenmez Yuutadan meraklanmaya başlar.

Hikâyenin gidişatında Rikka ile Yuutanın aralarındaki arkadaşlık gittikce güçlenir. Yuuta onun hayallerini rahatsız edici ve utandırıcı görse de, Rikkayı kabul eder.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yūta Togashi (富樫 勇太, Togashi Yūta)
Seslendiren: Jun Fukuyama [1]
Yuuta, öykünün erkek kahramanı, "chūnibyō" bir lise öğrencisi, kendini "Kara alev ustası" olduğuna inanan ve sonuç olarak herkesten yabancılaşan bir öğrencidir. Bunu utanç verici bulan, bu geçmişi varlığından silmeye, hatta ortaokul sınıf arkadaşlarının hepsinden ayrı bir liseye gidiyor. Bununla birlikte, Rikka ile karşılaştıktan sonra, geçmişteki "chūnibyō" hallerine geri dönüyor. O ve Rikka sonunda daha yakınlaşıyor ve çıkmaya başlıyorlar.O ve Satone Shichimiya ortaokul sınıf arkadaşlarıydı ve ona "Kara alev ustası" olmaya ilham veren kişi o idi.
Rikka Takanashi (小鳥遊 六花, Takanashi Rikka)
Seslendiren: Maaya Uchida [1]
Rikka hikâyenin kadın kahramanı, Yuuta'nın evinin üzerinde yaşayan ablasıyla birlikte kalan Yuuta ile aynı sınıfta bir kız. Kendisi "Şeytan Göz" (邪王 真 眼 Jaō Shingan) adlı güce sahiptir. Yuuta'ya oldukça bağlı olmasına rağmen, yabancılardan temkinli davranıyor ve ilk kez biriyle buluştuğunda bir savaş pozu benimsiyor. Seçtiği fantezi silahı, kılıç olarak kullandığı fırfırlı bir şemsiye. Hayal kırıklığına uğrayan operasyonları için çoğunlukla siyah bir gotik elbise ve hortumla giyinir. Ayrıca oldukça beceriksizdir, çoğu kez takılıp düşer ve unutur.Eninde sonunda birbirlerine yaklaşırlar ve birbirlerine duygular geliştirirler ve randevuya başlarlar, ancak Rikka'nın sendromu ilişkilerini ilerlemesinden korumaktadır.
Shinka Nibutani (丹生谷 森夏, Nibutani Shinka)
Seslendiren: Chinatsu Akasaki [1]
Görünüşünden dolayı sınıftaki en popüler kızlardan biri, genellikle nazik ve yumuşak bir kız olduğu düşünülür. Gerçek şu ki, o da Yuuta gibi "chūnibyō" dur ve özünü 1.200 yaşı olan Mori Sammer (モリサマー Mori Samā) olarak adlandırırdı. Sanae'nin hayal kırıklığına uğramış halinin son kanıtlarına sahip olduğunu öğrenince, Shinka denemek ve geri almak için Rikka'nın okul kulübüne katılır. Yuuta başlangıçta onu takdir ederken ya da ona karşı bir eziyet geçirmiş olsa da, gerçek renklerini gördükten sonra hayal kırıklığına uğramış ve bunun yerine Shinka ile arkadaş haline gelmiştir. Sürekli tartışmalarına ve Sanae ile kavga etmesine rağmen, Shinka kendine bakmaya ve onun tersine büyür. O, Yuuta gibi, grubun diğer üyelerinden daha sağduyuludur.
Sanae Dekomori (凸守 早苗, Dekomori Sanae)
Seslendiren: Sumire Uesaka [1]
Ortaokul üçüncü sınıfta okuyan kızdır ve sadece anime de görünmüştür.Onun çok uzun hörükleri var ve onları silah olarak kullanıyor. Rikka gibi Sanae'de 8. Sınıf sendromundadır ve Rikka'yı ustası gibi görüyor. Lakin Rikka'dan farklı olarak kıymetlerine sahip çıkar ve okulun en iyisidir matematik de mükemmeldir. Mori Sammerin en büyük fanıdır, "Mabinoqion" kitabını hala saklıyor. Lakin Shinkanın asıl Mori Sammer olduğuna inanmıyor ve onu sahte olarak adlandırıyor. Cümlelerin çoğunu "desu" sözü ile bitirir, çünkü "desu" sözünün "death" ("ölüm") sözü gibi seslendiğini düşünür. Sanae bilir ki, hayalları hayaldan başka bir şey değil. Ailesi çok zengindir, lakin dostlarının arasında bunu hissettirmiyor. Daha sonra Yuuta ve dostlarının okuduğu liseye kaçıyor.

Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Light novel[değiştir | kaynağı değiştir]

Love, Chunibyo & Other Delusions, Torako tarafından yazılan hafif roman dizisi olarak, Nozomi Ōsaka'nın illüstrasyonlarıyla başladı. Torako, 2010'daki ilk Kyoto Animasyon Ödülü yarışmasına ilk romanı girdi ve roman kategorisinde onurlu bir söz kazandı. Stüdyo daha sonra 1 Haziran 2011'de ilk cildi yayınladı. Kyoto Animasyon, 14 Mart 2014'ten itibaren üç cilt yayınladı.[2]

Anime[değiştir | kaynağı değiştir]

Tatsuya Ishihara tarafından yönetilen ve Kyoto Animasyon tarafından üretilen 12 bölümlük bir anime televizyon dizisi uyarlaması, 4 Ekim ve 19 Aralık 2012 tarihleri ​​arasında Japonya'da yayınlandı. TV dizisi yayınlamadan önce Aşk başlığı altında altı orijinal net animasyon şortu dizisi başlayarak, Chunibyo ve Other Delusions Lite, YouTube'da 27 Eylül ve 1 Kasım 2012 tarihleri ​​arasında haftalık olarak yayınlandı. Televizyon dizisi, 19 Aralık 2012 ile 15 Mayıs 2013 tarihleri ​​arasında altı BD / DVD derleme cildi üzerinde yayınlandı. Ayrıca, kitaplarda başlıklı bonus şortları da yer aldı. Derinlik Alanı: Ai'den Nikushimi Gekijō'ya (Alan Derinliği, Alan Derinliği: Aşk ve Nefret Tiyatrosu). Orijinal bir video animasyon bölümünü, başka bir Derinlik Alanı kısa ve Lite şortunu içeren yedinci bir cilt, 19 Haziran 2013'te serbest bırakıldı. Serisi Kuzey Amerika'da Sentai Filmworks tarafından lisanslandı ve Anime Network üzerinden akış yapıldı. Sentai Filmworks, 27 Mayıs 2014'te Kuzey Amerika'da altyazılı DVD dizisini ve ardından 24 Şubat 2015 nedeniyle DVD ve Blu-ray Disc'de yayınlanan İngilizce dublörünü yayımladı.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]