İçeriğe atla

Ceza olarak geminin altından geçirmek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
15. yüzyıldan kalan bir eserde ceza olarak geminin altından geçirilen bir denizci resmedilmektedir

Ceza olarak geminin altından geçirmek (Felemenkçe: kielhalen;[1] Almanca: Kielholen, İngilizce: keelhauling, Danca: kølhaling, Norveççe: kjølhaling) çoğunlukla deniz korsanlarına uygulanan bir ceza türüdür.

Uygulama[değiştir | kaynağı değiştir]

Ceza uygulanacak olan denizci geminin altından boydan boya geçen bir halata bağlanırdı. Bir taraftan denize atılan denizci geminin altından geçip diğer tarafından çıkacak şekilde çekilirdi. Geminin altında genellikle midye vb deniz canlısı yaşadığından dolayı eğer ceza alan denizci hızlı çekilirse ciddi kesikler, yaralar oluşma ihtimali vardı. Eğer denizci yavaş çekilirse bu tehlikeden kurtulsa da bu kez boğulma tehlikesiyle yüz yüze gelirdi.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu ceza uygulaması Hollanda Donanmasında 1560 yılında yayınlanan yasayla yürürlüğe konmuş, 1853 yılına kadar da kaldırılmamıştır. Daha çok deniz korsanlarına uygulanan cezanın bilinen ilk uygulaması Antik Yunan'da olmuştur. Lex Rhodia adlı MÖ 8. yüzyıla ait belgede korsanlara verilen bu cezadan bahsedilir. Cezaya dair görüntüler o döneme ait sanat eserlerinde yer almıştır.[2][3]

Geleneği[değiştir | kaynağı değiştir]

Terim günümüzde Kuzey Avrupa dillerinde verilen ağır bir cezayı tanımlamak için kullanılmaktadır. Ayrıca Define Adasına Dönüş adlı İngiliz televizyon dizisinde korsanlardan birisinin adı Keelhaul'dur ve ceza olarak geminin altından geçtiği için yüzünde ciddi yaralar vardır.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Etymological origins". etymonline.com. 5 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2018. 
  2. ^ H. A. Ormerod, Piracy in the Ancient World (New York: Dorset Press, 1987), 54–56.
  3. ^ C.E. Ioannidou, "The black version of water and underwater activity: drowning, Torture, and executions below The sea in ancient greece during The archaic and classical period 19 Kasım 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi."
  4. ^ IMDb'de Ceza olarak geminin altından geçirmek