Cevizli, Seyitgazi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Cevizli
—  Mahalle  —
Eskişehir
Eskişehir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Eskişehir
İlçe Seyitgazi
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.229
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0222
İl plaka kodu
Posta kodu 26970
İnternet sitesi: [2]

Cevizli, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yavuz sultan döneminden sonraki tarihlerde Seyitgazi'den şu anki cevizli'nin bulunduğu yere serin ve sivrisineğin olmaması sebebiyle yaylaya gelinirdi. Yayladaki her bir çeşmenin başında ceviz ağaçları bulunduğu rivayet edilir. Seyitgazi halkına nereye gidiyorsunuz denildiğinde cevizliye yaylaya diye cevap verirlerdi. Köy halkı manav kökenli olmakla birlikte Anadolu'ya yerleşen ilk Türklerdendir. Selçukluların Anadolu'ya ilk akınlarından sonra gelip bu bölgeye yerleşilmiştir. Köy halkının tamamı sünni Müslümandır. Kurtuluş savaşı döneminde Seyitgazi'de kurulan tabura mahalleden yüksek katılım olmuştur. Kurtuluş savaşında düşmana karşı vatan savunmasında bulunulmuştur. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra köy Cevizli adını almıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Kışlar çok sert geçmekte yazlar ise kavurucu sıcaklıklar görülmektedir. Geçmiş yıllarda sert karasal iklim hahim olmakla birlikte son yıllarda iklimde yumuşama görülmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 1229
1997 1180

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]