Cevizli, Seyitgazi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Cevizli
—  Köy  —
Eskişehir
Eskişehir
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Eskişehir
İlçe Seyitgazi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.229
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 222
İl plaka kodu 26
Posta kodu 26970
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Cevizli, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yavuz sultan döneminden sonraki tarihlerde Seyitgazi'den şu anki cevizli'nin bulunduğu yere serin ve sivrisineğin olmaması sebebiyle yaylaya gelinirdi. Yayladaki her bir çeşmenin başında ceviz ağaçları bulunduğu rivayet edilir. Seyitgazi halkına nereye gidiyorsunuz denildiğinde cevizliye yaylaya diye cevap verirlerdi. Köy halkı manav kökenli olmakla birlikte Anadolu'ya yerleşen ilk Türklerdendir. Selçukluların Anadolu'ya ilk akınlarından sonra gelip bu bölgeye yerleşilmiştir. Köy halkının tamamı sünni Müslümandır. Kurtuluş savaşı döneminde Seyitgazi'de kurulan tabura köyden yüksek katılım olmuştur. Kurtuluş savaşında düşmana karşı vatan savunmasında bulunulmuştur. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra köy Cevizli adını almıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelenek görenekleri türk toplum yapısına uygundur. Kına geceleri, düğünleri çok eglenceli geçmektedir. Köy halkı birbrine sımsıkı baglıdır. Örf ve adetlere göre yaşam sürdürulmektedir. Bilinen yemekleri tarhana, helva, bazlamadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışlar çok sert geçmekte yazlar ise kavurucu sıcaklıklar görülmektedir. Geçmiş yıllarda sert karasal iklim hahim olmakla birlikte son yıllarda iklimde yumuşama görülmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1229
1997 1180

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Nohut üretimi köyün son yıllara kadar ki geçim kaynağıdır. bunun yanında hububat ekimi yapılmaktadır. Köyün su sıkıntısı olmasına rağmen toprakları çok verimlidir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy içi yolların bir kısmı parke taşlarla döşenmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]