Cevheri Güven

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cevheri Güven
Cevheri.JPG
Doğum 25 Kasım 1977
Erzurum
Meslek Gazeteci
İkamet Almanya
Milliyet Türk
Eğitim Gazi Üniversitesi, Gazetecilik ve İletişim
Etkin yılları 1999-günümüz

Cevheri Güven, (d. 25 Kasım 1977, Erzurum)[1] Türk gazeteci. Nokta dergisi eski genel yayın yönetmenidir.[2] 1 Eylül 2016'dan itibaren Avrupa'da yaşamak zorunda kalmıştır.[3][4] Günümüzde Youtube'da gündeme dair siyasi videolar yayınlamaktadır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazi Üniversitesi Gazetecilik ve İletişim mezunu olan Güven, 1999'da Cem Uzan'ın sahibi olduğu Star Gazetesinde stajyer olarak işe başlayıp ileriki yıllarda gazetenin bir çalışanı oldu. Eğitim ve güvenlik alanlarında haberler yayınladı. 2004 yılında Cem Uzan'ın hükümetle yaşadığı siyasi gerilimler nedeniyle Star Gazetesi'ne TMSF tarafından el konulması sonrası Star'dan istifa etti. Bir süre işsiz kaldıktan sonra aktifhaber.com web sitesini kurdu. 2007 yılında aktifhaber'den ayrıldı. 2009 yılında tekrar Star Gazetesine katılıp, Ankara haber müdürü olarak görev yaptı.[5] Mayıs 2015'te Nokta dergisine genel yayın müdürü görevine getirildi.

Davaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Nokta dergisi davası[değiştir | kaynağı değiştir]

Nokta dergisinin 2-8 Kasım 2015 tarihli kapağı nedeniyle Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan tutuklandı. Derginin kapağında Türkiye'nin bir iç savaşa sürüklenebileceğine ilişkin endişeler dile getiriliyordu. Dergi saatli bir maarif takvimiyle iç savaş tehlikesini çarpıcı biçimde dile getiriyordu. Güven ve Çapan, "halkı silahlandırarak isyana teşvik" suçlamasıyla gözaltına alındılar. Ardından suç vasfı değişerek "suç işlemeye tahrik"ten tutukluluğa sevk edildiler. Ancak Sulh Ceza Hakimliği 'hükümete karşı silahlı isyana teşvik' suçlamasıyla Güven ve Çapan'ı suçun vasfını değiştirerek tutukladı. Mahkeme en son kararı "Cumhurbaşkanı'na hakaret" olarak değiştirdi. 58 gün tutuklu kalan Çapan ve Güven, 29 Aralık 2015'te çıktıkları ilk duruşmada tahliye edildiler. İkili hakkında yurt dışına çıkış yasağı konuldu. 1 Mart 2016'da çıktıkları ikinci duruşmada Savcılık silahlı isyana teşvik ve benzeri suçlardan beraatlerini talep ederken, Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla yargılanmaları için Adalet Bakanlığı'ndan izin alınmasını talep etti. Mahkeme karar vermek için 17 Mayıs 2015'e duruşma günü verdi.

Güven ve Çapan tutuklu kaldıkları 58 günü tek kişilik hücrelerde tecritte Metris ve Silivri Cezaevinde geçirdiler. İkilinin serbest bırakılması için sivil toplum kuruluşları ve muhalefet partilerinden çeşitli girişimler yaşandı. Tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül de tek kişilik hücrelerde Silivri Cezaevi'nde, Güven ve Çapan'ın yan tarafına konuldular.[6]

Fetö medya yapılanması davası[değiştir | kaynağı değiştir]

Cevheri Güven Mayıs 2017'de İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Nokta Dergisi'nin 2-8 Kasım 2015 tarihli kapağı nedeniyle yargılandığı davadan, "İç savaş çıkarmaya çalışmak" suçlamasıyla 22,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Derginin sorumlu yazı işleri müdürü Murat Çapan da aynı cezayı aldı. Murat Çapan tutuklanarak cezaevine kondu. Cevheri Güven, yurt dışında bulunduğu için tutuklanmadı. Güven hakkında açılan diğer davalar ise yurt dışında bulunması nedeniyle sürdürülemiyor.[7]

Sedat Peker tartışması[değiştir | kaynağı değiştir]

1 yıla aşkın süredir Sedat Peker'in video ve tweetlerini analiz eden Cevheri Güven, 15 Ağustos 2021 tarihinde yayınladığı videoda, Sedat Peker'in Hulusi Akar ve Hakan Fidan ile anlaştığını iddia etti.[8] İddiaları yalanlayan Peker ve Cevheri Güven arasında karşlıklı bir dizi video ve tweet tartışması yaşandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Doğum bilgisi". 
  2. ^ "Cevher Güven kimdir? Cevher Güven mesleği ne?". Haberler.com. 18 Ağustos 2021. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2021. 
  3. ^ "Kaçak Cevheri Güven Almanya'da çıktı". Sabah. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2021. 
  4. ^ "Canlı yayında çarpıcı 'FETÖ ile çözüm süreci' iddiası". www.cumhuriyet.com.tr. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2021. 
  5. ^ "Nokta Dergisi kimlerin elinde?". Sabah. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2021. 
  6. ^ "Savcı, Nokta Dergisi yöneticilerine beraat istedi". T24. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2021. 
  7. ^ "Nokta yöneticilerine 22 yıl hapis". DW. DW. 22 Mayıs 2017. Erişim tarihi: 8 Ekim 2021. 
  8. ^ https://www.youtube.com/watch?v=w3fzPjUY45M&t=656s.  Eksik ya da boş |başlık= (yardım)