Cesur ve Güzel (dizi, 2016)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Cesur ve Güzel
Cesur ve guzel 2016.jpg
Format Televizyon dizisi
Tür Dram
Romantik
Senarist Ece Yörenç
Yönetmen Ali Bilgin
Başrol Kıvanç Tatlıtuğ
Tuba Büyüküstün
Tamer Levent
Erkan Avcı
Serkan Altunorak
Sezin Akbaşoğulları
Nihan Büyükağaç
Okday Korunan
Fırat Altunmeşe
Tilbe Saran
Irmak Örnek
Gözde Türkpençe
Mufit Kayacan
Işıl Dayıoğlu
Zeynep Kızıltan
Cansu Türedi
Devrim Yakut
Besteci Toygar Işıklı
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 32
Yapım
Yapımcı Kerem Çatay
Pelin Diştaş Yaşaroğlu
Gösterim süresi 120 Dakika
Yapım şirketi Ay Yapım
Yayın bilgileri
Kanal Star TV
Resim formatı 576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 10 Kasım 2016 - 22 Haziran 2017
Durumu Sona erdi.
Dış bağlantılar

Cesur ve Güzel, yönetmenliğini Ali Bilgin'in yaptığı, senaryosunu Ece Yörenç'in yazdığı Ay Yapım imzalı, 10 Kasım 2016 tarihinden beri Star TV ekranlarında yayınlanan dizidir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Cesur Alemdaroğlu, İstanbul' un hemen dışındaki Korludağ kasabasına doğru arabasını sürerken, kafasında babasının çalınan hayatını geri almak üzere kurduğu plan vardır. Birdenbire ağaçların arasından yola, üstünde binicisiyle birlikte kontrolden çıkmış bir at fırlar. Bir tarafı uçurum olan arazide dört nala gitmektedir. Cesur kendi hayatını tehlikeye atarak atı durdurur ve kızı kurtarır. Cesur ve Sühan böyle tanışır. Cesur çok geçmeden Sühan’ın Tahsin Korludağ’ın kızı olduğunu öğrendiğinde, düşmanının en zayıf ve hassas noktasını ele geçirmeye karar verir. Sühan Cesur hayatına girene kadar, Bülent’le evleneceğini ve güvenli hayatında mutlu mesut yaşayacağından emindir. Lakin işler tersine döner.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Canlandıran oyuncu Karakter Bölümler Hakkında
Kıvanç Tatlıtuğ Cesur Alemdaroğlu/
Karahasanoğlu
1 - 32 Yakışıklı ve gizemli bir genç adam olan Cesur Karahasanoğlu, soy ismini Alemdaroğlu olarak değiştirerek babasının çalınan hayatını tahsin Korludağdan geri almak ister. İlk başlarda umursamaz, zengin bir çapkın gibi görünen Cesur’un hayatında aşktan ve paradan çok daha önemli şeyler olduğu zaman içinde anlaşılacaktır. Her hamlesini dikkatle ve bir savaşçı gibi planlayan Cesur’un, en büyük mücadelesi her şeye rağmen, söz geçiremediği kalbiyle olacaktır. 11. bölümde Sühan ile evlenmiştir.
Tuba Büyüküstün Sühan Korludağ/Alemdaroğlu 1 - 32 Genç, başarılı ve güçlü bir kadın olan Sühan, babası Tahsin Korludağ’ın göz bebeğidir. Kendi yetiştirdiği çiçeklerden ürettiği ünlü bir parfüm markasının sahibidir. Damarına basılmadığı sürece sakin ve sevimli bir yapıda olan Sühan gerektiğinde dikenlerini çıkarmaktan çekinmez, ne de olsa o babasının kızıdır. Cesur’un hayatına girmesiyle, Sühan’ın dünyası altüst olur. Bu gizemli adam ona varlığından haberdar olmadığı duyguları hissettirecek, Cesur'la birlikte geçmişin sırlarına doğru bir yolculuğa sürüklenirken güvendiği her şeyi sorgulayacaktır. 11. bölümde Cesur ile evlenmiştir.
Tamer Levent Tahsin Korludağ 1 - 32 Korludağ Kasabası'nın en büyük toprak sahibi, ve kurucusudur. Ailesini büyütmek kök salmak tutkusunun en büyük sebebi. İstanbul'un hemen kenarında vaktiyle türlü şekilllerde sahip olduğu arazilerle kendine bir imparatorluk kurmuştur. Birdenbire hayatlarına giren Cesur Alemdaroğlu ile kısa sürede bir güç savaşı içine girer. Cesur’a ne kadar öfkelense de o’nun mertliğinden, zekasından ve dik duruşundan etkilenir.
Devrim Yakut Mihriban Aydınbaş 1 - 32 Korludağ'da yaşayan Mihriban Aydınbaş güçlü bir kadındır. Tahsin Korludağ yıllar önce Mihriban’ı nikah masasında gelinliğiyle bırakmış, ve Sühan’ın annesiyle evlenmeyi seçmiştir. Bu hikâye aralarında yıllar içinde giderek daha kemikleşen bir düğüme dönüşmüştür. Mihriban Tahsin Korludağ'a inat, yeni bir hayat kurar, ve Tahsin'le zaman içinde ortak olur. Ancak aralarındaki soğuk savaş sürmektedir. Cesur kasabaya geldiğinde Mihriban Tahsin Korludağ’a karşı yanında bir müttefik bulduğunun farkındadır. Cesur'la birlikte attığı her adım, yıllardır özlemini duyduğu zafere bir adım daha yaklaşmasına neden olacaktır.
Erkan Avcı Korhan Korludağ 1 - 32 Tahsin Korludağ'ın oglu ve Sühan' ın abisidir. Cahide ile evlidir. Hiçbir zaman babasının hayalindeki erkek evlat olmadığının çok farkındadır. Karısı Cahide’nin kanatları altında, onun itmesiyle Korludağ’daki hayatına motive olan, Korhan’ın ailedeki yeri, Cahide’nin hamile olduğunu öğrendiği gün değişir. Babasının bir anda gözbebeği olur.
Serkan Altunorak Bülent Aydınbaş 1 - 32 Bülent Mihriban’ın oğlu, Sühan'ın sevgilisidir. Çocukluğundan beri tanıştığı Sühan ile evlenerek kendisini ve Korludağ’daki yerini garantiye almak istemektedir, yalnız evlenme teklifi Sühan tarafından rededilir. Cesur yüzünden rededildigini düşünür ve Cesur'a düşman olur. Cahide ile yapacağı işbirliği başına giderek büyüyen belalar açacak, bu süreçte daha tehlikeli bir adam haline gelecek olan Bülent, Cesur’un en büyük düşmanı olduğunun farkındadır.
Sezin Akbaşoğulları Cahide Korludağ 1 - 32 Korhan'ın eşi Cahide ünlü olamamış bir oyuncudur. Tahsin Korludağ’ın oğlu Korhan’la evlendikten sonra arzu ettiği hayata sahip olur. Oldukça hırslı ve akıllı bir kadındır. Korhan'ın üzerinde etkisi oldukça yüksektir. Her şeyin sahibi olmak için Tahsin Korludağ’ın ölmesini beklememeye kararlıdır. Bu uğurda elini kana bulamaktan bile çekinmeyecektir. Tehlikeli dostları, dostlukları vardır.
Müfit Kayacan Rıfat İlbey 1 - 32 Hasan Karahasanoğlu'nun (Cesur'un babası) en iyi arkadaşıdır ve bu yüzden Cesur'un intikam almasına yardımcı olur.
Nihan Büyükağaç Adalet Soyözlü 1 - 26 Korludağ kasabasında eczane sahibi olan Adalet, Tahsin'in hayatında Sühan’dan sonra değer verdiği tek kadındır. Adalet, gururlu ve güçlü bir kadın olmasına rağmen, Tahsin Korludağ’a duyduğu aşk nedeniyle yıllarca onun hayatında ikinci kadın olmayı mağrur bir şekilde kabullenmiştir. Tahsin Korludağ ile geçmişe ait büyük bir sırra sahiptir.
Fırat Altunmeşe Kemal 1 - 32 Korludağların seyisi olan Kemal, kahyanın kızı Şirin ile nişanlıdır. Korludağ çiftliğinden kovulan Kemal’i Cesur işe alır. Şirin'le evlendikten sonra Cesur’un çiftliğinde yaşarlar. Kemal Cesur’un zaman içinde en yakın arkadaşı ve sırdaşı olur.
Irmak Örnek Şirin 1 - 32 Şirin, Korludağların kahyası olan Salih ve Reyhan’ın kızı, Sühan’ın ise en yakın arkadaşı, sırdaşıdır. Kemal ile nişanlıdır. Sühan’la Cesur arasındaki posta güvercini ve bu aşkın en büyük destekçisidir.
Okday Korunan Salih 1 - 22 Korludağların kahyası olan Salih, Tahsin’in sağ koludur. Tahsin Korludağ’ın karanlığının bekçisidir. Korludağların sırrını korumak için yapmayacağı şey yoktur.
Gözde Türkpençe Banu 1 - 32 Banu, Cesur’un avukat olan kız arkadaşıdır. Cesur’un sırrını bilir. Intikamını almasında en büyük hedef ortağıdır. Okul yıllarında Cesurla aşk yaşarlar. Büyüdükçe herkes kendi hayatına doğru ilerler. Ama ortak sırları Banuyu Cesur’a yakınlaştırır. Zaman içinde Cesur’un Sühan’a duyduğu yakınlığı kıskanan Banu. Sühani o yüzden hiç hazzetmez.
Işıl Dayıoğlu Reyhan 1 - 32 Reyhan Korludağların emektar hizmetçisidir. Evin kahyası Salih'in eşi, Şirin'in annesidir. Kocası Salih’in karanlığından haberi yoktur.
Zeynep Kızıltan Hülya 1 - 32 Hülya bir hayat kadınıdır, Cahide ile yaptığı anlaşmayla istediği lüks yaşama ulaşmayı hedeflemektedir. Cahide’nin hayatındaki en önemli ama en tehlikeli kadındır. Taşıdığı emanet Cahide'yle ömür boyu sürecek bir ortaklık kazandıracaktır.
Cansu Türedi Necla 1 - 32 Adalet'in eczanesinde çalışmakta olan Necla, cıvıl cıvıl neşeli bir kızdır tek kusuru sır tutamamaktır.
Tilbe Saran Fügen 2-16 Cesur'un hasta annesidir. Cesur'un yanında kalmaktadır ve yüksek sesden çok korkar.
Yiğit Özşener Rıza 15 - 32 30 yıl suç işlemeden hapis yattan Rıza, hapishaneden nakli sırasında firar eder ve Tahsin'den intikam almak ister.

Ödüller ve adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül Töreni Kategori Aday Sonuç
2016 GQ Türkiye Ödülleri GQ Türkiye Ödülleri Kivanc Tatlitug Kazandı
2017 TelevisionDisisi.com En İyi Ödüller En İyi Çift Cesur ve Suhan Kazandı
Sayidaty magazine[1] En İyi Erkek Oyuncu Kivanc Tatlitug Kazandı
En İyi Kadin Oyuncu Tuba Büyüküstün Kazandı
Seul Uluslararası Drama Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Kivanc Tatlitug Adaylık
En İyi Yönetmen Ali Bilgin
En İyi Drama Dizisi Cesur Ve Guzel Kazandı
TelevisionDisisi.com En İyi Ödüller En İyi Kadin Oyuncu Tuba Büyüküstün Henüz belirtilmemiş
Farklı Uluslararası Arap Festivalleri Ödülleri En İyi Çift Cesur ve Suhan Kazandı

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Sezon baslangici Sezon finali Sezon yılı TV kanalı
  1. Sezon
10 Kasım 2016 22 Haziran 2017 2016 - 2017 Star TV

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arap dünyasının rüya çifti Tuba Büyüküstün ve Kıvanç Tatlıtuğ | GazeteMag". www.gazetemag.com. 13 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Eylül 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]