İçeriğe atla

Cereus repandus

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Cereus repandus
Çiçek sistemlerinin çizimi
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Plantae
Klad Angiosperms
(Kapalı tohumlular)
Klad Eudicots
(İki çenekliler)
Klad Core eudicots
Takım: Caryophyllales
Familya: Cactaceae
Oymak: Cereeae
Cins: Cereus
Tür: ''C. repandus''
''Cereus repandus''
Haw.
Sinonimler

Cereus peruvianus

Cereus Peruvianus ufak fideleri

Cereus repandus, büyük dikenli cereus oymağından bir kaktüs türü olup Peru başta olmak üzere Güney Amerika'da bulunur. Ayrıca Dev Lobut Kaktüsü, Çit Kaktüsü, cadushi, (Wayuu dilinde[1]) ve kayush gibi adlarla anılır.

Ağaç gibi görünüme sahip olan elma kaktüsünün silindirik' yeşilden maviye kadar gövdesi 10 metre yüksekliğe ve 10–20 cm çapa ulaşabilir. Sadece 1 gece duran ve gece açançiçekleri bulunur. Meyveleri, yerel olarak "pitaya" ya da Peru Elması olarak bilinir. Meyveleri dikensiz olup mor kırmızıdan sarıya kadar türe göre değişen rengi bulunan bir kabuğa sahiptir. Yenilebilir beyaz ve yine ufak gevrek tohumlara sahiptir. Olgunlaştıkça meyvesi tatlılaşır. Aynen diğer pitaya türleri gibi meyve vermesi ve çoğalması için iki bitkinin varlığı gerekir,tozlaşmayı ise geceleyin faal durumda olan yarasa,güveler gibi çeşitli memeli ve böcek türleri sağlar.

Cereus repandus hakkında henüz tam bir araştırma yapılmamış olmakla, süs bitkisi olarak ve meyveleri için yetiştirilmektedir. Ancak yerel halkı mutfaklarında kullanmaktadır. Ayrıca Wayuular Kolombiya'nın Guajira Yarımadasından Venezuelaya kadar kayush olarak adlandırdıkları odununun iç kısmını saz ve çamurla birlikte inşaatlarında kullanmaktadır.[1]

Cereus Peruvianus gelişmekte olan fideleri
Cereus Peruvianus çeliği
  1. ^ a b Villalobos et al. (2007)