Ceren Karaçayır

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ceren Karaçayır Drobez

Ceren Karaçayır Drobez, (d. 1983, İstanbul), fotoğraf sanatçısı.

Ceren Karaçayır, 1983 yılında İstanbul'da doğdu. Koşuyolu Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’nin ardından, 2006 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümünden mezun oldu. Daha sonra devam ettiği Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü'ündeki yüksek lisans eğitimini Toplumsal Yaşaman Politik Eleştirisi Bağlamında Fotoğrafın Gücü konulu tez çalışması ile 2010 yılında tamamladı.

2007 yılında, National Geographic dergisinin düzenlemiş olduğu fotoğraf yarışmasında insan kategorisinde Türkiye genelinde birincilik ve dünya ikincilik ödülleri vardır. 2007 yılında özel bir sağlık kuruluşunun sponsorluğunda "Öteki Bizimkiler" başlıklı, Down sendromlu çocukların eğitim ve sosyal hayatlarını konu alan ilk kişisel sergisini Barış Manço Kültür Merkezi ve daha sonra da Caddebostan Kültür Merkezi’nde açtı. 2007 KargArt "Kargaşa 7" sergisine Sahne isimli eseri ile, 2007 Üçüncü KargART Performans Günleri / "Beden-ek" Sergisi’ne, Go...! isimli projesiyle 2005-2006 Pera Müzesi ELLE ve Haliç Üniversitesi "Denedik" başlıklı karma sergilerine de çeşitli fotoğraf çalışmalarıyla katıldı.

2008 yılında (KAÇUV), Kanserli Çocuklara Umut Vakfının "Aile Evi" kampanyasına destek vermek için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hematoloji-Onkoloji Bölümde yapmış olduğu "Oyun Değil Gerçek" isimli belgesel fotoğraf projesinin kitabı ile projeye gönüllü olarak destek verdi ve kitabın tüm gelirini kanserli çocuklar için yapılacak aile evine bağışladı.

Kültür Elçisi olarak Slovenya'nın en büyük Sivil Toplum Kuruluşu olan Slovenska Filantropija Avrupa fon destekli bir projede yer aldı.

Halen T.C. Dışişleri Bakanlığı Lübliyana Büyükelçiliği’nde görev yapmaktadır.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 2007, National Geographic Uluslararası Fotoğraf Yarışması, "İnsan Kategorisi", Türkiye birinciliği ödülü
  • 2007, National Geographic Uluslararası Fotoğraf Yarışması, "İnsan Kategorisi", Dünya ikinciliği ödülü
  • 2007, Türk Amerikan Derneği, "Türk Amerikan Dostluğundan Yansımalar" konulu fotoğraf yarışması birincilik ödülü
  • 2006, HSBC Bank'ın "Farklı Bakış Açıları Dünyamızı Zenginleştirir" konulu fotoğraf yarışmasından birinciliği
  • Çeşitli fotoğraf yarışmalarında sergileme ödülleri

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]