Cercopithecinae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cercopithecine maymunlar
Yaşadığı dönem aralığı: 7,246-0 myö
Messiniyen-Günümüz[1] 
Genç bir Japon şebeği (Macaca fuscata)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Mammalia
Takım: Primates
Alt takım: Haplorhini
İnfra takım: Simiiformes
Familya: Cercopithecidae
Alt familya: Cercopithecinae
Gray, 1821[2]
Oymaklar

Cercopithecinae, babunlar, makaklar ve vervet maymunları dahil olmak üzere yaklaşık 71 türden oluşan, bir Köpeksi maymun alt familyasıdır. Çoğu cercopithecine maymunu türü, Sahra altı Afrika ile sınırlıdır, ancak makaklar Asya'nın uzak doğu bölgelerinden kuzey Afrika'ya ve Cebelitarık'a kadar uzanır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Çeşitli türler, yaşadıkları farklı arazilere adapte olmuştue. Arboreal türler ince, narin ve uzun bir kuyruğa sahipken, karasal türler daha tıknazdır ve kuyrukları küçük veya hiç olmayabilir. Tüm türlerin iyi gelişmiş başparmakları vardır. Bazı türlerin kıçlarında, çiftleşme dönemlerinde renklerini değiştirebilen iskiyal kallositeler bulunur.[3]

Bu maymunlar gündüzcüldür ve sosyal gruplar halinde birlikte yaşarlar. Yağmur ormanları, savanlar ve kel kayalık alanlardan Japon makakları gibi serin ve hatta karlı dağlara kadar her türlü arazi ve iklimde yaşarlar.[3]

Çoğu tür, meyveler, yapraklar, tohumlar, tomurcuklar ve mantarlardan böceklere, örümceklere ve daha küçük omurgalılara kadar değişen diyetlerle hepçildir.Tüm türler, içinde yiyecek depolayabilecekleri yanak keselerine sahiptir.[3][4]

Gebelik yaklaşık altı ila yedi ay sürer. Yavrular üç ila 12 ay sonra sütten kesilir ve üç ila beş yıl içinde tamamen olgunlaşır. Bazı türlerin yaşam süresi 50 yıl kadar uzun olabilir.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Cercopithinae, aşağıdaki cins listesinde gösterildiği gibi, genellikle Cercopithecini ve Papionini olmak üzere iki oymağa ayrılır.

Cercopithecinae'nin filogenetik pozisyonu.[5]
Hominoidea

Hominidae

Hylobatidae

Cercopithecidae
Cercopithecinae

Macaca

 

Papio

Theropithecus

Cercocebus

Chlorocebus

Erythrocebus

Miopithecus

Colobinae

Colobus

 

Pygathrix

Nasalis

 

Trachypithecus

Taksonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Mindat.org". www.mindat.org. 24 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2021. 
  2. ^ "Mindat.org". www.mindat.org. 
  3. ^ a b c "Old World Monkeys | Learn Science at Scitable". www.nature.com. 25 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2021. 
  4. ^ Primate behavioral ecology. 3rd. Boston: Pearson Allyn and Bacon. 2007. ss. 61. ISBN 9780205444328. 
  5. ^ Xing, Jinchuan; Wang, Hui; Han, Kyudong; Ray, David A.; Huang, Cheney H.; Chemnick, Leona G.; Stewart, Caro-Beth; Disotell, Todd R.; Ryder, Oliver A.; Batzer, Mark A. (Aralık 2005). "A mobile element based phylogeny of Old World monkeys". Molecular Phylogenetics and Evolution. 37 (3): 872-880. doi:10.1016/j.ympev.2005.04.015. ISSN 1055-7903.