Cenup Demiryolları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Cenup Demiryolları (CD) ya da Güney Demiryolları, eski Bağdat Demiryolu hattının bir kısmı üzerinde 1933-1948 yılları arasında Türkiye tarafından işletilen demiryolu hattıdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1918 yılında kurulan Kilikya-Kuzey Suriye Demiryolu (CNS), yeni kurulan Türkiye tarafından işletilen Bağdat Demiryolu'nun iki ardılından biriydi. CNS sonradan Suriye merkezli bir Fransız şirketine dönüştü. 1927 yılında CNS'nin adı "Pozantı-Halep-Nizip Demiryolu ve Uzantıları" (BANP) olarak değiştirildi.

Türk Hükümeti ve BANP arasında 27 Ekim 1932'de Ankara'da imzalanan anlaşma gereğince hattın Türkiye sınırlarında kalan kısmının bir Türk şirketine satılması konusunda anlaşıldı. Ve Cenup Demiryolları 27 Nisan 1933'te kuruldu. BANP hattının Suriye sınırlarında kalan kısmı da Şam-Hama Demiryolu ve Uzantıları (DHP) hattına devredildi.

1937 yılında TCDD bu demiryoluna bağlı olarak işletilen Toprakkale-Payas ve Fevzipaşa-Meydan-ı Ekbez hatlarını devraldı. Böylece Cenup Demiryolları da sadece Çobanbeyli-Nusaybin arasında işletilmeye başlandı. 1948 yılında ise Cenup Demiryolları TCDD tarafından tamamen satın alarak feshedildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Benno Bickel, Zeittafel Bagdadbahn, in: Jürgen Franzke (Hrsg.): Bagdadbahn und Hedjazbahn. Deutsche Eisenbahngeschichte im Vorderen Orient, Nürnberg 2003. (ISBN 3-921590-05-1), S. 160-162.
  • Neil Robinson: World Rail Atlas. Bd. 8: The Middle East and Caucasus. 2006.