Cennet Gibi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cennet Gibi
Just Like Heaven
Cennet Gibi filminin VCD kapağı
Yönetmen Mark Waters
Yapımcı Laurie MacDonald
Walter F. Parkes
Senarist Peter Tolan
Leslie Dixon
Oyuncular Reese Witherspoon
Mark Ruffalo
Ivana Miličević
Donal Logue
Dina Waters
Jon Heder
Ben Shenkman
Müzik Ralph Sall
Görüntü yönetmeni Daryn Okada ASC
Kurgu Bruce Green ACE
Stüdyo Dreamworks Pictures
Dağıtıcı Dreamworks Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Romantik komedi, aşk
Renk Renkli
Yapım yılı 2005 , Amerika Birleşik Devletleri ABD
Çıkış tarih(ler)i 16 Eylül 2005, ABD Kanada
25 Kasım 2005, Türkiye
Süre 90 dakika
Dil İngilizce
Bütçe $ 58,000,000 [1]
Diğer adları Just Like Heaven (İngilizce)
Resmî sitesi

Cennet Gibi, başrollerinde Oscarlı oyuncu Reese Witherspoon ve Mark Ruffalo'nun oynadığı romantik komedi dalında olan film. Orijinal adı Just Like Heaven'dır. 2005 yılında çekilen film, aynı yıl 16 Eylül'de ABD ve Kanada'da vizyona girdi. Filmin Türkiye'ye gelmesi 25 Kasım 2005'i buldu. Hikayesini, Fransız yazar Marc Levy'nin If Only It Were True adlı eserinden almaktadır. Aynı hikâyeye sahip Bollywood yapımı başka bir film de vardır.[2] Film, kısa süre önce trafik kazası geçiren bir kızla ile onun dairesine taşınan bir adamın yaşadıklarını konu almaktadır.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmi Hayalet Sevgilim (Ghosts of Girlfriends Past) ve Çılgın Cuma (Freaky Friday) gibi filmleri yöneten Mark Waters yönetmiştir.[3] . Dağıtımcılığını Dreamworks Pictures üstlenirken, senaryoyu Peter Tolan ve Leslie Dixon yazmıştır.

İçerik[değiştir | kaynağı değiştir]

San Francisco'da kadrolu doktor olmaya hak kazandığını öğrenen Elizabeth Masterson (Reese Witherspoon), ablası Abby'nin (Dina Spybey) bir arkadaşı aracılığıyla birisi ile tanışmaya ablasının evine giderken trafik kazası geçirir. Bir zaman sonra, eşi ölmüş olan peyzaj mimarı David Abbot (Mark Ruffalo) bir ev kiralar. Ama bir zaman sonra bir kadın ortaya çıkar ve David'e aslında tuttuğu evin kendi evi olduğunu söyler. Bu olay sık sık tekrarlanır. Ama kadın, kendi ismi de dahil olmak üzere hiçbir şey hatırlamamaktadır. Kadın, cisimlerin içinden geçebildiği için ikili en sonunda kadının öldüğüne karar verir. Kadının, kendi tuttuğu evde sık sık ortaya çıkması artık David'i bunalttığından onu oradan çıkarmak için bir takım yollara başvurur. Bir keresinde de ruhlarla ilgili kitaplar satan satıcı Darrly'i (Jon Heder) eve çağırır. Bu yollar işe yaramaz. O kadını David'den başkası görememektedir. Bu durum ikisini de şaşırtır. Çünkü ortada David'in onu görmesi için hiçbir neden yoktur.

Bir gün lokantadaki bir müşterinin fenalaşması üzerine kadın David'e adama ne gibi bir tedavi gerektiğini söyler. Burada kadın kendisinin yaşıyorken bir doktor olduğunu keşfeder. Lokantaya en yakın hastanede yani St. Matthews Hastanesi'nde araştırma yapan David, bu kadının 3 ay önce trafik kazası geçiren ve şu anda komada olan Elizabeth Masterson olduğunu anlar. Elizabeth, komada olan bedeninin yanında kalmaya karar verir. David'in komada bulunan bedenine dokunduğunda bunu hissedebilen Elizabeth aynı şeyi diğer insanlarda hissedemez. Buradan Elizabeth ile David arasında bir bağ bulunduğu kesinleşir. Fakat Elizabeth, bedeninin bağlı olduğu makinanın fişinin çekilmesi için ablasına verilen belgeyi görünce onu tek gören ve onunla konuşan tek kişinin yani David'in yanına tekrar gelir. Ona durumu anlatır ve Abby'i ikna etmeye giderler. David, kardeşinin hayalet şeklinde yanında bulunduğunu Elizabeth'in ablasına açıklayınca Abby ona inanmaz. Bunun üzerine David, Elizabeth'in bedenini psikiyatrist arkadaşı Jack (Donal Logue) ile hastaneden kaçırmak için Elizabeth'in bedeninin bulunduğu odaya girince Jack Elizabeth'i tanır. Jack'in Abby ile beraber, Elizabeth ile David'nin tanışmaları için konuştukları ortaya çıkar. Hastaneden çıkartırlarken yakalanırlar. Aletlerden uzun süre uzak kalan Elizabeth'in bedeni ölmek üzeredir. Elizabeth'in hayaleti de yok olmaya başlamıştır. David onu öper ve Elizabeth'in bedeni ile hayaleti birleşir. Ama Elizabeth kendine geldiğinde David'i hiçbir şekilde hatırlayamamaktadır.

Elizabeth iyileştiğinde evine döner ve terasına çıkar. Burada her tarafının çiçeklerle bezenmiş olduğunu gören ve her zaman böyle bir terası düşleyen Elizabeth çok mutlu olmuştur. Bunu da birkaç gün önce düşlerini söylediği David yapmıştır. David, evin anahtarını Elizabeth'e verdiğinde artık Elizabeth her şeyi hatırlayabilmektedir.

Görüşler[değiştir | kaynağı değiştir]

Film eleştirmenleri Chicago Sun Times'tan Roger Ebert [4] ve Richard Roeper [5] filmi beğenmişlerdir.

Sirius Satellite Radio'dan JP Sarni film için "Yılın en iyi romantik komedilerinden biri." demiştir.[6]

Ama tüm bu olumlu eleştirilere rağmen filme 2006 yılında Fransa'da Gérard du Cinema Akademisi tarafından 'En Kötü Yabancı Film' ödülü verilmiştir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2009. 
  2. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 3 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2009. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2009. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mart 2022. 
  5. ^ http://cbs2chicago.com/moviereviews/Richard.Roeper.Just.2.321158.html?detectflash=false[ölü/kırık bağlantı]
  6. ^ http://chuxflix.com/movies/details/147.html[ölü/kırık bağlantı]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]