Cennet, Küçükçekmece

Vikipedi, özgür ansiklopedi
00.48, 21 Ekim 2016 tarihinde Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17725670 numaralı sürüm (→‎top: Vikipedi:Anlam ayrımı gereği kaldırıldı AWB ile)
Cennet
Küçükçekmece'nin İstanbul'daki konumu
Küçükçekmece'nin İstanbul'daki konumu
ÜlkeTürkiye Türkiye
BölgeMarmara
İlİstanbul
İlçeKüçükçekmece
Nüfus
 (2014)
 • Toplam30,800 [1]
Zaman dilimiUTC+2 (DAZD)
Posta kodu
34290
Alan kodu0212
Plaka kodu34

Cennet , İstanbul'un Küçükçekmece ilçesine bağlı, E-5 karayolunun kuzeyinde, Yeşilova ile Küçükçekmece merkezi arasında bulunan mahalle. Güney-Kuzey doğrultusunda altı ana caddeden (Turgut Reis Caddesi, Barbaros Caddesi, Hürriyet Caddesi, Alparslan Caddesi, Ziya Gökalp Caddesi ve Yavuz Selim Caddesi) ve bu caddeler arasında kalan ara sokaklardan oluşan mahalle, karmaşık bir nüfus yapısına sahiptir. 2003 yılında mahallenin ana caddesi olan Hürriyet Caddesi araç trafiğine kapatılmıştır. Turgut Reis Caddesi'nin orta bölümünde kalan ve Antikalar adıyla bilinen bölgede bulunan Roma İmparatorluğu kalıntıları son yirmi yıl içinde yoğun biçimde tahrip edilmiş ve günümüze bu kalıntılardan hiçbir şey kalmamıştır. 2008 yılında ise Cennet Kültür Merkezi açılmıştır. Mahallenin muhtarı Nurettin Deveci'dir. Ayrıca mahallede Yenibosna Cemevine bağlı bir cemevi bulunmaktadır.

Aynı zamanda bölgede sportif faaliyetlerin çoğunluğu Cennet Barboros Spor Kulübü tarafından yürütülür. MahalӀede ait 2 PTT şubesi bulunur. Mahalle de bulunun trafiğe kapalı olan Hürriyet Caddesi 2012 yılının Ağustos ayında biten çalışmalar sonucunda şimdiki halini almıştır. Cennet Kültür Merkezi dolayısıyla çoğu sanatsal ve sporsal, kültürel olanak sağlanmıştır. Aynı zamanda seçkin bir yaşam merkezi haline gelmiştir. Bölgenin en gelişmiş yaşamsal faliyetlerin bulunduğu mahalӀedir. Ve de Bizans Sarayının olduğu yer şimdi halka açık alandır.