Cenk Sabah Tuzcu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cenk Sabah Tuzcu
Doğum 2 Nisan 1962
İstanbul, Türkiye
Vatandaşlık Türkiye Cumhuriyeti
Eğitim Boğaziçi Üniversitesi
Meslek Yazar, Balıkçı, Emekli banka yöneticisi
Cenk Sabah Tuzcu.jpg

Cenk Sabah Tuzcu (d.1962,İstanbul) Türk Deneme ve Polisiye Hikâye yazarı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Arnavutköy‘de (Boğaziçi) doğdu. Arnavutköy İlkokulu (1973), Galatasaray Lisesi (1981), Boğaziçi Üniversitesi, İşletme Bölümü (1986) mezunudur.

1986 Eylül – 2007 Aralık yılları arasında Yapı ve Kredi Bankası’nda çalıştı. Bahreyn, İrlanda, Almanya ve Hollanda’da Genel Müdürlük yaptı.

Aralık 2007’de kariyerini sonlandırarak ailesi ile birlikte Datça’ya yerleşti, orada yaşıyor.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Edebiyata ilgisi lise ve üniversite yıllarında başlamıştır. Fransızca ve İngilizce dergilerden makale çevirileri ile İngilizce iki kitap çevirisi yapmıştır. 2013 yılında yarattığı ‘’İzle-yorum’’ başlığı ile kişisel blog ve Haber2e.com internet gazetesinde, deneme türünde köşe yazıları yayımlanmıştır.

Çoğunlukla Deneme türünde eserler verse de, yarattığı Dedektif Tecessüs karakteri ile bir Polisiye Hikâyeler kitabı da mevcuttur.

Deneme yazılarında, genel olarak Montaigne’in klasik üslubuna bağlı kalsa da ironik, hicveden ve dışavurumcu bir anlatım tercih etmektedir.

Deneme kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

Polisiye[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Haber, Internet (6 Kasım 2018). "Cenk Sabah Tuzcu, 'İzle-yorum 1' ile yüreklere dokunuyor". https://www.internethaber.com/cenk-sabah-tuzcu-izle-yorum-1-ile-yureklere-dokunuyor-1916756h.htm. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2021.  |çalışma= dış bağlantı (yardım)

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]