Cemil Şeboy

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Cemil Şeboy (d. 1953, Buca), Mimar ve Buca Belediye Eski Başkanı, XXV. dönem İzmir milletvekili.

İlk ve orta öğrenimini aynı ilçedeki Umurbey İlkokulu ile Buca Ortaokulu'nda tamamladı. Yenişehir Motor Meslek Lisesi'nden mezun olduktan sonra Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ne kayıt oldu. Fakültenin mimarlık bölümünü 1979 yılında bitirdi. Vatani görevini kısa dönem yedek subay olarak 1981 yılında Denizli'de yaptı.

Sporla yakından ilgilenen Cemil Şeboy, gençlik yıllarında judo yaptı ve mahallenin gayri federe kulübü Asil Spor'da yıllarca futbol oynadı. 1984 yılından itibaren 2 dönem Bucaspor'da kulüp başkanlığı yapan Şeboy, 89-90 yıllarında Bucaspor'un 3.profesyonel ligden 2. lige geçmesinde faal görevlerde bulundu.

Çalışma hayatına öğrencilik yıllarında başlayan Şeboy, siyaset hayatına da erken yaşlarda atıldı. ANAP İlçe Sekreterliği ve İlçe Başkanlığı görevlerini yürüttü. 1984'te yapılan seçimlerde merkez ilçeden meclis üyesi seçilen Cemil Şeboy, bayındırlık komisyonunda görevler aldı ve komisyon başkanlığı yaptı.

1994 Yılında Buca Belediye Başkanı olan Mimar Cemil Şeboy, Mart 2004 seçimleriyle aynı göreve 3. kez seçildi. Cemil Şeboy evli ve iki çocuk babasıdır.

Buca Belediye Başkanı Olduğu dönemde hayata geçirdiği; Belediye Sarayı, Kültür Sarayı, Geçici Barınma Merkezi, Spor Vadisi, Buca Gölet, Yedigöller, Mevlana Heykeli, Forbes Sevgi Yolu, Roman Sevgi Yolu, Nostalji Sokakları, Gediz Sevgi Yolu, Kadın Aktivite Merkezi, Tenis Kulübü ve Sosyal Tesisleri, Buca Ege Giyim Organize Sanayi, Çevik Bir Meydanı, Cumhur Asparuk Meydanı, Engelliler Parkı ve Atatürk Maskı gibi projelerle adını bütün Ülkede duyurdu.

20 Ocak 2009'da, "çıkar amaçlı örgüt kurmak, rüşvet almak ve yolsuzluk yapmak" suçlamasıyla, AK Parti'li olarak belediye başkanlığı görevi sürerken gözaltına alındı. Hakkındaki iddialardan 22 gün sonra serbest bırakıldı. 1 haziran 2015 seçimlerinde Ak Parti 1. bölge 3. sıradan milletvekili seçilmiştir[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Cemil Şeboy Kimdir ? - Cemil Şeboy Hayatı ve Biyografisi". www.haberler.com. 10 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2021.