Celalabad

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Celalabad
جلال آباد
A panoramic view of a section of Jalalabad
Jalalabad Bridge
Jalalabad Cricket Stadium
Pashtunistan Square
Mosque in Jalalabad
Governor's House in Jalalabad
Building on a main road
Ülke Afganistan Afganistan
Vilayet Nangarhar Vilayeti
Rakım 553 m (1.814 ft)
Nüfus
2006 yılında
 • Toplam 205,423
Zaman dilimi UTC+04.30

Celalabad (Farsçaجلال آباد, ayrıca eskiden Celalkot), Afganistan'ın doğusunda, Nangarhar Vilayeti'nin merkezi olan şehir.

Celalabad, Afganistan ile Pakistan arasında ve iki ülkeyi gerçek anlamda birbirine bağlayan konumuyla bölgenin tartışmasız en önemli kentidir. Hsuan-tsang tarafından eski adı Adinapur olarak yazılan kent Kabil Nehri ile Kunar Nehri'nin birleşme noktasında, Laghman Vadisi'nde yer almaktadır. Başkent Kabil'in 153 km. doğusundaki şehir, doğu Afganistan'ın en büyük sanayi ve ticaret merkezidir. Narenciye, şekerkamışı ve pirinç başta olmak üzere, tarım ürünleri üretimi ve kâğıt fabrikaları şehrin en önemli geçim kaynaklarıdır.

Kent, Afganistan ile Pakistan'ı birbirine bağlayan ana karayolu üzerinde yer alır. Kabil'i Peşaver'e bağlayan bu yol üzerindeki en büyük şehir (Pakistan da dahil) Celalabad'dır. İki ülkeyi birbirine bağlayan bu kentin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Günden güne artan ticari faaliyetleri karşılıyabilmek için de iki ülke arasına Celalabad bağlantılı demiryolu yapılması düşünülmektedir. Ayrıca Peşaver ile Celalabad arasındaki karayolunun[1] düzenlenmesinin ticareti ve turizmi daha da arttıracağı düşünülmektedir.

İşgal sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

31 Temmuz 2006'da, vilayet valisinin de katıldığı bir mevlit sonrası cami dışına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 4 kişi öldü..[2]

30 Haziran 2010, Taliban militanları tarafından Celalabad Havaalanına saldırı düzenlendi. Ölen ve yaralanan olmadı.

18 Şubat 2011'de, kentte bulunan Bank Kabil'in bir şubesine Taliban tarafından düzenlenen saldırıda 18 kişi ölmüştür.[3]

18 Mayıs 2011'de Celalabad'ın dış kesiminde bir polis minibüsüne karşı düzenlenen intihar saldırısında 13 kişi öldü.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://wheels.blogs.nytimes.com/2010/02/08/the-most-dangerous-road/ 25 Temmuz 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Celalabad'ın tehlikeli karayolları
  2. ^ "Celalabad: Afganistan'da Bombalı Saldırıda 4 Kişi Hayatını Kaybederken, 5 Çocuk Yaralandı". 24 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2011. 
  3. ^ "Celalabad'daki saldırıda ölü sayısı: 18". 22 Şubat 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]