Celal Doğan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Celal Doğan
Gaziantep Milletvekili
Görev süresi
1977-1980
Seçim Bölgesi 1977
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı
Görev süresi
1989-2004
Yerine geldiği Ömer Arpacıoğlu
Yerine gelen Asım Güzelbey
Kişisel bilgiler
Doğum 1 Ağustos 1943
Nizip,Gaziantep
Partisi Cumhuriyet Halk Partisi
(1977-1980)
Sosyal Demokrat Halkçı Parti (1989-1994)
Cumhuriyet Halk Partisi
(1995-2015)
Halkların Demokratik Partisi (2015-)

Celal Doğan (d. 1 Ağustos 1943; Nizip, Gaziantep), Kürt asıllı Türk avukat, siyasetçi, spor adamı. Gaziantep eski belediye başkanı. 16. dönem milletvekili.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Celal Doğan, 1 Ağustos 1943’de Gaziantep’in Nizip İlçesi, Çanakçı Köyü’nde doğdu. İlköğrenimini Çanakçı Köyü İlkokulu’nda, orta öğrenimini Gaziantep Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1973–1977 yılları arasında serbest avukatlık yapan Celal Doğan, 1977 genel seçimlerinde Gaziantep Milletvekili seçildi. 1980’e kadar milletvekilliğine devam eden Doğan, bu görevinden sonra tekrar serbest avukatlığa döndü.

1989 yerel seçimlerinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan ve bu göreve seçilen Celal Doğan, 1994 ve 1999’da yapılan yerel seçimlerde de tekrar aynı göreve seçildi.

1993 yılından bu yana Gaziantepspor Kulüp Başkanlığı görevini de yürüten Doğan, Aysel Doğan ile evli ve iki çocuk babasıdır. Gaziantepspor, Celal Doğan döneminde kurumsallaşma yolunda önemli adımlar atmış ve Süper Lig'in en önemli takımlarından biri haline gelmiştir.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

İlköğrenimini, doğduğu Çanakçı Köyü İlkokulu'nda, orta öğrenimini ise Gaziantep Lisesi'nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

Milletvekilliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğan 1977 genel seçimlerinde Gaziantep Milletvekili olarak seçildi. Bu göreve 1980 yılına dek devam etti. HDP'nin 2015 genel seçimlerinde Gaziantep 1.sıra milletvekili adayı olarak gösterildi ve seçimleri Kazanarak HDP'nin Gaziantep 1.sıra milletvekili olarak meclise girmeye hak kazanmıştır.

Avukatlık[değiştir | kaynağı değiştir]

1973–1977 yılları arasında serbest avukatlık yapan Celal Doğan TBMM'de Gaziantep Milletvekiliği görevi sonrası 1980 yılından sonra tekrar serbest avukatlık kariyerine döndü.

Belediye Başkanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

1989 yerel seçimlerinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan ve bu göreve seçilen Celal Doğan, 1994 ve 1999’da yapılan yerel seçimlerde de tekrar aynı göreve seçildi. 1989 - 2004 yılları arasında Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Doğan sayesinde Gaziantep çağdaş, modern ve tüm belediyeler tarafından model alınan bir şehir haline getirmiştir. Gaziantep onun döneminde yapılan 272 tane proje sayesinde Avrupa kentleri arasında yerini almıştır.

Kulüp başkanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğan 1993 ve 2006 yılları arasında Gaziantepspor kulübünün başkanlığını yaptı. Onun döneminde Gaziantepspor hep başarılı sezonlar geçirdi. Gaziantepspor'a tarihinin en başarılı dönemlerini yaşatan Celal Doğan, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek Gaskispor, Büyükşehir Belediyesporu kurarak Gaziantepspor'un altyapısı olmalarını sağlamıştır. Bu takımlardan yetiştirilen başarılı genç futbolcuları Gaziantepspor'a ucuz alıp dört büyüklere bonservislerini yüksek fiyatlara satmasına rağmen Gaziantepsporu Türkiye Süper Liginde şampiyonluğa kadar oynatabilmiştir. Onun döneminde Gaziantepspor 2 defa İntertotoya, 3 defa UEFA Kupasına katılmış Hapoel Tel-Aviv, FC Zimbru ve RC Lens takımlarını eleyerek UEFA'da ilk 16 takım arasına kalmayı başarmıştır.İtalyan devi Roma'yı Gaziantep'te yenerek bir ilki başarmasını sağlamıştır. Futbolda tesisleşmenin önemini bilen Celal Doğan Gaziantep şehrine Avrupada bile eşine zor rastlanacak 2 tane büyük tesis kazandırmıştır: Celal Doğan Tesisleri ve Gaskispor tesisleri.

Aile[değiştir | kaynağı değiştir]

Celal Doğan, Aysel Doğan ile evli ve Koray ve Barış adlı iki çocuk ve dört torun sahibidir.