Cava serçesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Cava serçesi
Korunma durumu: Korunmasız (VU)
Buberel Lonchura oryzivora 3.jpg


Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Passeriformes
(Ötücü kuşlar)
Familya: Estrildidae
Cins: Padda
Tür: P. oryzivora
Binominal adı
Padda oryzivora
Linnaeus, 1758
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Cava serçesi ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Cava serçesi ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Cava Serçesi (Lonchura oryzivora, Padda oryzivora), Cava ispinozu veya Cava pirinç kuşu olarak bilinir, Estrildidae familyasında yer alan küçük bir kuş türüdür.

Bu ötücü kuş Cava, Bali ve Endonezya' daki Bawean adalarında yerleşik olarak ürer. Popüler bir kafes kuşudur, diğer pek çok ülke tarafından da tanınır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Cava serçesi yaklaşık 17 cm uzunluğundadır. Yetişkin gri üst kısımları ve göğsü, pembe karın, beyaz yanaklı siyah başı, kırmızı göz halkası, pembe ayakları ve ince kırmızı gagası ile bellidir. Dişisi ve erkeği aynıdır, fakat genç kuşların üst kısımları kahverengi, alt kısımları ve yanakları soluk kahverengidir. Gaga pembe esaslı gri renklidir. Seslenmesi "chip" şeklinde olup, şarkısı bu chip sesi serisinin chipchipchipchipchipchip şeklinde olur.

Dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Cava serçesi, topluluk halinde yaşamayı çok seven esas olarak tahıllar ve diğer tohumlarla beslenen bir kuştur. Sıklıkla açık çayırlara ve tarım alanlarına gider, eskiden pirinç tarlalarına zarar veren bir kuştu. Yuvasını ağaç üzerine veya yapılara kurar, sekiz yumurtaya kadar yumurtlar ve üzerine kuluçkaya yatar.

Tehlikeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim ve yaşam alanlarının kaybolması, bazı bölgelerde kafes kuşu ticareti ve yakalanması ve avlanması, Cava serçesi şimdi kendi doğal alanında nadir durumdadır. Bu kuş türü IUCN Kırmızı Listesi ve Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme ek II de savunmasız olduğu, nesli tükenmekte olduğu değerlendirmesi altında olduğundan koruma altındadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]