Cassius Chaerea

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Cassius Chaerea, 1. yüzyılda önce Germanicus'un ordusunda centurion ve ardından İmparator Caligula'nın hizmetinde onun Praetorian muhafızı olarak görev yapmış ve ihanet ederek onu öldürmüş olan Romalı asker.

Cassius, Caligula'nın babası Germanicus'un hizmetinde bulunduğu sırada kasıklarından aldığı bir yara yüzünden ortaya çıkmış olduğu iddia edilen efemine tavırları ve sesinde meydana gelen değişim yüzünden gittikçe artan bir biçimde dengesiz imparatorun alaylarına katlanmak durumunda kalıyordu. Bu duruma daha fazla katlanmak istemeyen Cassius, imparatoru Ocak ayında yapılan Palatine oyunları sırasında öldürmeye karar verdi. Cassius'un suikast planı o dönemde aralarında Praetorianlar, Senatörler ve askerlerin de bulunduğu diğer suikast planlarıyla birleşti. 24 Ocakta Cassius Caligula'ya saldırdı ve imparator oldu. Aynı zamanda Caligula'nın karısı Caesonia ve kızı Julia Drusilla da imparator ailesinin ortandan kaldırılması planına uygun olarak askerler tarafından öldürüldü.

Ancak Cassius, Praetorianların çoğunun sadakatini sağlama konusunda başarısız oldu. Adamları ona ihanet etti ve Caligula'nun amcası Claudius'u imparator seçtiler. Kısa süre sonra suikaste katılanlardan bazılarının ortaya çıkarılması ve mahkûm edilmeleri sonucu Cassius ölüme mahkûm edildi. Cassius, Caligulayı öldürdüğü suikast silahı ile öldürülmesini talep etti. Bu talebi yerine getirildi.

Robert Graves, Ben, Claudius adlı eserinde onun Teutoburg Ormanı Savaşından sağ kurtulan birkaç kişiden biri olduğunu anlatan bir hikâye anlatmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Suetonius, Sezarların hayatları hakkında, "Caligula", LVI.