Cartoon Network Too

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cartoon Network Too
Kuruluş 24 Nisan 2006 (orijinal)
24 Mayıs 2007 (yeniden açılış)
Kapanış 23 Mayıs 2007 (orijinal)
1 Nisan 2014 (kapanış)
Sahibi Turner
Resim formatı 576i (16:9/4:3) (SDTV)
Ülke Birleşik Krallık
İrlanda
Dili İngilizce
Yayın alanı Birleşik Krallık, İrlanda ve Malta
Genel merkez Turner House,
Londra, Birleşik Krallık
Değiştirilen adı Cartoon Network +1 (orijinal)
Toonami (yeniden açılış)
Birleşme Cartoonito (orijinal)
Cartoon Network +1 (yeniden açılış)
Kardeş kanal(lar) Cartoon Network
Boomerang
Cartoonito
TCM Movies
CNN International
Websitesi CNToo.co.uk (kapalı)
Eski logosu

Cartoon Network Too, Turner Broadcasting'e ait olan bir İngiliz televizyon kanalıdır. CN Too, Cartoon Network'ün kardeş kanalıydı ve programları genellikle Cartoon Network'te gösterildikten bir süre sonra yayınlanmaktaydı. Gündüzleri genellikle Ben 10: Alien Force ve Star Wars: The Clone Wars gibi bazı aksiyon-macera programları yer alıyordu. Gece saatlerinde, genellikle gece yarısı ile sabah 6 arasında, artık devam etmeyen ve artık yüksek reytingi olmayan bazı şovlar da yayınladı (Skatoony). Kanal 1 Nisan 2014'te kapatıldı.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

2006-2007: Lansman ve ilk yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tesadüfen Nick Jr. Too'nun da açıldığı 24 Nisan 2006'da Cartoon Network Too da Sky'da yayınlandı. Ayrıca, bu hizmet 2006 yılında Cartoon Network ve Boomerang ile birlikte SCTV Digital'de yayınlarına başladı.

Cartoon Network Too, ilk aylarında, özellikle Hanna barbera tarafından yapılan Dexter'ın Laboratuvarı, Powerpuff Girls, Johnny Bravo, Wacky Races ve İnek ve Tavuk gibi çizgi filmleri yayınladı.[1] Ayrıca Ed, Edd ve Eddy, Cramp İkizler ve Cesur Korkak Köpek gibi çizgi filmler de yayınlandı.

Cartoonito kuşağının tanıtımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Eylül 2006'dan itibaren Cartoon Network Too, Cartoonito için günde 16 saat programın 9'unu bir program kuşağı olarak sabah 6'dan akşam 3'e kadar bıraktı. Cartoon Network Too'nun yayın süresi 03.00-19.00 arasında kaldı, ancak Cartoon Network Too'nun gerçek programı yalnızca 3 ile 6 arasında, ardından 3 ile 19.00 arasında yayınlandı, çünkü kalan saatler Cartoonito'nun programını içeriyordu.

2007-2014: 24 saatlik bir kanal olarak Cartoon Network Too[değiştir | kaynağı değiştir]

Mayıs 2007'de saat 19.00'da Cartoon Network Too'nun eski versiyonu son kez kapatıldı. Daha sonra, aynı gün sabah saat 3'te Toonami kalıcı olarak kapatıldı, Cartoon Network Too yuvasına taşındı ve Cartoonito'nun Cartoon Network Too'nun orijinal zaman paylaşımlı TCM2 yuvasına girmesine izin verildi. Toonami izleyicilerine, Turner Broadcasting System'ın Toonami'yi yayından kaldırmasından üç hafta önce haber verildi. Cartoon Network Too, Toonami'nin Sky Digital'deki eski yuvasına taşındı ve yine Toonami'nin yerini alarak Virgin Media'da başlatıldı.

Haziran 2007'de Cartoon Network Too, isteğe bağlı video hizmeti olan Top Up TV Anytime'da kullanıma sunuldu. Ancak, Haziran 2009'da kaldırıldı, Cartoon Network'e Her Zaman Top Up TV aracılığıyla erişilmeye devam edildi. Haziran 2010'da Cartoon Network Too, bu hizmetin yönetime girmesinin bir sonucu olarak SCTV Digital'den kaldırıldı. Mayıs 2012'de Cartoon Network Too'nun logosu, Cartoon Network'ün güncellenmiş ana logosu doğrultusunda değiştirildi. 1 Nisan 2014'te ise Cartoon Network Too tamamen kapatıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Turner Info - Press Office". web.archive.org. 7 Ocak 2009. 9 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2020.