Carolyn Merchant

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Carolyn Merchant
Doğum 12 Temmuz 1936 (1936-07-12) (86 yaşında)
Rochester, New York
Milliyet Amerikalı
Vatandaşlık ABD
Eğitim Bilim tarihinde M.A. ve Ph.D.
Mezun olduğu okul(lar) University of Wisconsin–Madison
Meslek Ekofeminist filozof, bilim tarihçisi, Kaliforniya Üniversitesi (Berkeley)'de Çevre Tarihi, Felsefe ve Etik Emerita Profesörü
Tanınma nedeni The Death of Nature adlı kitabın yazarı

Carolyn Merchant (d. 1936) Amerikalı ekofeminist filozof ve bilim tarihçisi. Bilim tarihinde Aydınlanma hareketinin yeri ve bu hareket sonucu doğa algısındaki değişiklik konulu fikirleri özellikle ilgi çekmiştir.

Merchant'a göre Aydınlanma öncesinde, doğa zaman zaman vahşileşse de, her şeyin cömert anası olarak algılanmaktaydı. Bununla birlikte zaman içinde bu metafor yerini Bilimsel Devrim'in modeline bıraktı; doğanın tüm sırlarını ifşa etmek için Bilimsel Devrim doğayı parçalayıp inceledi. Bununla birlikte doğanın sırları ortaya döküldükçe, artık daha kontrol edilebilir bir konuma erişmiştir. Nitekim Merchant'a göre zaman içinde bilimin insan zihninin doğal dünyaya dair her şeyi bilebileceği kanaatinin daha da güçlenmesiyle birlikte insanlar Dünya'yı besleyici yaşam taşıyıcısı, yaşam getiricisi olarak görmeyi bıraktılar ve yavaşça onu sadece harcanılacak, tüketilecek bir diğer kaynak olarak görmeye başladılar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]