Caroline (Büyük Britanya prensesi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Prenses Caroline
Princess Caroline of England cropped.jpg
Doğum 10 Haziran 1713
Herrenhausen Sarayı, Hannover
Ölüm 28 Aralık 1757 (44 yaşında)
Westminster Abbey,Londra
Milliyet Alman
Ebeveyn(ler) II. George
Caroline
Aile Hannover Hanedanı

Büyük Britanya Prensesi Caroline Elizabeth (10 Haziran 1713 - 28 Aralık 1757), Büyük Britanya Kralı II. George ile eşi Ansbachlı Caroline'in dördüncü çocuğu ve üçüncü kızıydı.

Çocukluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Prenses Caroline [a], 10 Haziran 1713'te (Yeni Stil Gregoryen takvimi ) Almanya'nın Hannover kentindeki Herrenhausen Sarayı'nda doğdu. Babası , Hannover Elektörü George Louis'in en büyük oğlu olan Hanover Veliaht Prensi George Augustus'du . Annesi, Brandenburg-Ansbach Uçbeyi Johann Friedrich'in kızı Caroline idi.[3] Hannover Elektörü'nün torunu olarak doğduğunda Hanover Prensesi Caroline olarak adlandırıldı. 1701 tarihli Veraset Yasası uyarınca Britanya taht sıralamasında yedinci oldu. Doğumunun ertesi günü Herrenhausen Sarayı'nda vaftiz edildi.[4]

Büyük Britanya[değiştir | kaynağı değiştir]

1714'te Kraliçe Anne öldü ve Caroline'ın büyükbabası Kral I. George olarak tahta çıktı ve babası Galler Prensi oldu . Caroline bir yaşındayken annesi ve ablaları Prenses Anne ve Amelia'ya Büyük Britanya'ya kadar eşlik etti ve aile Londra'daki St James Sarayı'nda ikamet etti. Daha sonra Büyük Britanya Prensesi olarak oldu. Ocak-Şubat 1728 arasında yeni atfedilen bir liste, Londra'daki birkaç Protestan grubuna yapılan hayırsever katkılar da dahil olmak üzere kişisel harcamalarını belgeliyor.[5]

1722'de annesinin talimatıyla , Lady Mary Wortley Montagu ve Charles Maitland tarafından popüler hale getirilen erken bir aşı türü olan variolasyon yoluyla çiçek hastalığına karşı aşılandı.[6]

Prenses Caroline, annesinin favorisiydi [7] ve "gerçeği söyleyen Caroline Elizabeth" (veya "gerçeği seven") olarak tanındı.[8] Kraliyet çocukları arasında herhangi bir anlaşmazlık olduğunda, ebeveynleri "Caroline'ı çağırın, o zaman gerçeği öğreneceğiz!" derdi.[9] John Doran'a göre, "Gerçeği seven Caroline Elizabeth, ebeveynleri tarafından kayıtsız şartsız sevildi, sevgiye layıktı ve o da ailesine çok bağlıydı. Adil, iyi, başarılı ve mutsuzdu." 

Sonraki yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

İnsanlar arasındaki inanca göre, Caroline'ın mutsuzluğu evli birisi olan Lord Hervey'e olan sevgisinden kaynaklanıyordu. Biseksüel olan Hervey’nin, Caroline'in ağabeyi Prens Frederick ile bir ilişkisi olmuş olabilir ve saraydaki birkaç hanımla da romantik bir ilişki içindeydi.  Hervey 1743'te öldüğünde, Caroline kendi ölümünden uzun yıllar önce, yalnızca ailesi ve en yakın arkadaşları tarafından erişilebilen St. James Sarayı'na çekildi. [10] Cömertçe sadaka verdi.[10]

Prenses Caroline, 28 Aralık 1757'de, 44 yaşında, bekar ve çocuksuz olarak St James Sarayı'nda öldü. Westminster Abbey'e gömüldü. 

Not listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ The London Gazette (i.e. those on[1] and after[2] her death) refers to her as only Princess Caroline

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "No. 9752". The London Gazette. 27 December 1757. 
 2. ^ "No. 9753". The London Gazette. 31 December 1757. 
 3. ^ The Genealogy of the Existing British Peerage: With Sketches of the Family Histories of the Nobility. Saunders and Otley. 1838. s. 5. Erişim tarihi: 9 Haziran 2018. 
 4. ^ "Yvonne's Royalty Home Page: Royal Christenings". 6 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2008. 
 5. ^ Ilias Chrissochoidis, "Princess Carolina's list of monthly expenses, January–February 1727/8," Notes & Queries 58/3 (September 2011), 401–403.
 6. ^ Van der Kiste, p. 83
 7. ^ Van der Kiste, p. 163
 8. ^ Lives of the Princesses of Wales, page 160
 9. ^ The royal princesses of England: from the reign of the George the First by Mrs.
 10. ^ a b Van der Kiste, p. 197