Carnivàle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Carnivàle
Tür Drama
Proje tasarımcısı Daniel Knauf
Başrol Nick Stahl
Clancy Brown
Michael J. Anderson
Amy Madigan
Clea DuVall
Tim DeKay
Ülke Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Bölüm sayısı 24
Yapım
Gösterim süresi 45-55 dk.
Yayın bilgileri
Kanal HBO
Yayın tarihi 7 Eylül 200327 Mart 2005

Carnivàle, HBO yapımı televizyon dizisi. Türkiye'de ilk defa 14 Eylül 2005'de CNBC-e kanalında gösterildi. 2 sezon sürmüş ve toplamda 24 bölüm yayınlanmıştır.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Öncelikle bu bir bilim-kurgu dizisi değil. Carnivale, gezici bir karnavala katılarak polislerden kaçan ve tuhaf güçleri olan bir hapis kaçkını ile, California Mintern kasabasında rahiplik yapan ve yine tuhaf güçleri olan bir adamın ayrı hikâyelerini konu alır kısaca. Bu iki karakterin maceraları daha ilk bölümden de anlaşılacağı üzere bir noktada kesişecektir. Hikâye 1934 yılında, Amerika'nın tam Büyük Buhran ve Büyük Kuraklık yüzünden beli bükülmüş zamanlarında geçiyor. Trinity'de ilk atom bombası denemesinin yapıldığı günü "İnsanlığın mucize ve büyüyü, mantık uğruna takas ettiği" gün olarak gösteren Carnivale, ne yazık ki hikâyesini o güne kadar sürdürmeyi başaramadı.

Eğer edebiyat'la az çok haşır neşirseniz, Gabriel Garcia Marquez'in başını çektiği "büyülü gerçekçilik" ekolüne yabancı değilsinizdir. Özellikle "Yüzyıllık Yalnızlık" isimli romanda kendini iyice gösteren bu akım, gerçek hayatta, gündelik olaylar esnasında yaşanan tuhaf, doğaüstü, olması mümkün olmayan şeyleri, karakterlerin normalmiş gibi kabul etmesi ve bunu sorgulamaması, yine günlük hayatın bir parçası olarak algılaması üzerine kuruludur. İşte Carnivale bu akımı beyaz cama yansıtan ilk dizi belki de.

Dizinin yaratıcısı Dan Knauf'un bütün hikâyeyi 90'lı yıllarda yazıp bitirdiği Carnivale, HBO'da 6 sezonluk bir dizi olarak 2003 yılında başladı. Ancak kanalın hiç reklam yapmaması, diziyi hiç tanıtmaması yüzünden, zaten yüksek olan maliyetler (bölüm başına 4.5 milyon dolar) Carnivale'ın ne yazık ki sonunu hazırladı. Geçtiğimiz Mayıs ayında dizinin iptal edildiği açıklanınca hayranlar isyan bayrağını çekti ve şu anda 5000'den fazla üyeye ev sahipliği yapan Carnivale Yahoo Group, diziden oyuncular ve Dan Knauf'un ta kendisiyle birlikte bu eşsiz yapımın bir şekilde devam etmesi için savaş vermekteler. Hatta Nisan 2006 tarihinde neredeyse tüm kadronun katılacağı bir Convention düzenleyecekler.

Haziran 2009 itibarıyla HBO Carnivale ile ilgili hiçbir açıklama yapmadı.

Ben'in Güçleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ben Hawkins ilk bölümde söylendiği gibi bir "gift"e sahip. Bu gift bir "yetenek" olmakta. Fakat bu "gift" "not fullfilled". Yani yerine getirilmemiş ya da heba olmuş.

Bu yetenek FRP oyunlarını oynayanların bileceği "Healing", "Healer" ya da Türkçe adı ile "iyileştirme" yeteneğidir. Lakin bu yetenek, oyunlardakinden çok daha gerçekçi olup enerjinin yoktan var edilemeyeceği kuralına uygun bir şekilde "transfer of life" , yani hayat enerjisinin birisinden bir başkasına transfer edilmesi" olarak anlatılabilir. Ben, bir kisiyi iyileştirmek için, çevresinde ya da o anda orada olanların hayat enerjilerini kullanarak, iyileştirmekte olduğu kişiye kazandırmakta; kişi iyileşirken diğerleri zayıflamakta, hatta ölmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]