Carnage (hayalî karakter)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Carnage
Carnage Animated.jpg
Temmuz 1993 tarihli Mark Bagley ve Erik Larsen çizimi.
Yayım bilgileri
Yayımcı Marvel Comics
İlk görünüm The Amazing Spider-Man #344
(Mart 1991)
Yaratan David Michelinie
Mark Bagley
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adı Cletus Kassady
Yardımcıları Alien Kostümü
Önemli takma adları Katliam
Güçleri #Elini her şekle sokabilme
#Vücudundan parçalar atabilme
#Tehlikeleri önceden haber veren örümcek hissi

Carnage, Venom'un "yumurtası" olarak nitelendirilebilecek Örümcek Adam çizgi-roman serisi kahramanıdır. Carnage'ın anlamı "katliam"dır, Carnage ismini kullanmanın mantığı ise karakterin acımasız ve çok güçlü olmasıdır.

Cletus Kassady adlı Eddie Brock'un hücre arkadaşı birleşerek gelmiş geçmiş en güçlü "super evil(süper kötü)" olmuştur. Venom'la aynı özelliklere sahipken, dünyada "doğmuş" olmasının getirdiği bir özellik vardır ki, parça atabilmektedir. Yani ortak-yaşar vücudundan bir parçayı fırlatıp atabilme yeteneğine sahiptir. Ayrıca Carnage, kollarını kılıç, kalkan vb. cisimlere dönüştürebilir. Tek bir eksiği bulunmaktadır, sıcaklık. Fakat buna rağmen o kadar kuvvetlidir ki, Örümcek Adam kendi hayatını riske ederek onu durdurmak için Venom'la işbirliği yapmak zorunda kalmıştır.

Carnage, Venom'dan farklı olarak ağ atamaz fakat vücudundan parçalar atabilmektedir. Carnage'ın Venom'dan farklı diğer yanı; Carnage'in kırmızı, yerine göre siyah çizgilerle bezeli olmasıdır. Ayrıca Venom'un göğsünde bulunan beyaz örümcek logosu Carnage'de yoktur. Carnage ilk ortaya çıktığında, Venom onunla baş edememiş, insanların hayatına önem veren Örümcek Adam ile işbirliği kurarak Carnage'i durdurmuşlardır.

Carnage tutulduğu yerden kaçarak kendi gibi başka süper güçlü Villain'ler bularak bir ekip kurdu. Maximum Carnage isimli bu macerada; Carnage ve ekibini, Örümcek Adam ancak Venom, Kara Kedi, Captain America ve birkaç süper güçlü kahramanın da yardımıyla durdurabilmeyi başardı. Carnage birkaç kere daha Villain olarak Örümcek Adam'ın karşısına geçmiş, fakat Spidey yine yardım alarak Carnage'i yenmiştir. Örümcek Adam, bir keresinde Carnage'i yakalamışken üstündeki simbiyozu çıkarmamıştır, nedeni ise Kassady'nin kanser oluşuydu ve yaşaması için, simbiyozun üstünde durması gerekliydi. Venom'a göre sinirlenince gücü artmaz veya azalmaz, sıcaktan çok etkilenir (Venom'da bu ses olarak görülür bu bir zaaftır) ve gücü çok fazladır. Fiziksel gücünün fazlalığı nedeniyle Venom ve Spider Man'den rahatça kaçabilir ama buna gerek duymaz. Bazı sayılarda Venom yardım alarak Carnage'ı oldürme şansı bulmuştur ama Carnage onun yumurtası olduğu için ona zarar veremez, bu ikisi içinde geçerlidir.