İçeriğe atla

Carlo Perrier

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Carlo Perrier (7 Temmuz 1886, Torino - 22 Mayıs 1948, Cenova), teknetyum elementi üzerinde kapsamlı araştırmalar yapan bir İtalyan mineralog ve kimyagerdi . 1937'de teknesyumun keşfiyle, o ve Emilio Segrè, aynı zamanda yapay olarak üretilen ilk element olan periyodik tablodaki uzun zamandır aranan son boşluğu doldurdu.

Ebeveynlerinin adı Bertolini'ydi. Perrier, 1908'de Laureate derecesiyle Torino'daki Politeknik'te kimya okudu. 1911'den 1912'ye kadar Baur ve Treadwell ile birlikte ETH Zürih'te Fiziksel Kimya ve Elektrokimya Laboratuvarı'ndaydı. Daha sonra Napoli Üniversitesi'nde Arnaldo Piutti'nin asistanı olarak çalıştı. Orada Ferruccio Zambonini ile arkadaş oldu ve giderek mineralojiye ve aynı zamanda radyoaktivite çalışmasına yöneldi. Torino'da Zambonini'nin asistanıydı ve bir yarışmadan sonra 1921'de Roma'daki Devlet Jeokimya Laboratuvarı'nın direktörü oldu. 1927'de habilitasyonunu tamamladı ve başka bir yarışmadan sonra Messina'da doçent oldu. 1929'da Palermo'ya ve 1939'da Cenova Üniversitesi'ne taşındı.

Segrè ve Perrier, Berkeley siklotronunda döteronlarla bombardıman edilmiş bir molibden örneğinde teknesyum buldular . Element doğal olarak oluşur, ancak tüm izotoplar jeolojik olarak nispeten kısa bir yarı ömre sahiptir. Ayrıca kristal kimyası ve petrografi ile ilgilendi.

Messina, Palermo ve Catania Akademileri ve Accademia dei Lincei üyesiydi. Ayrıca İtalya Ulusal Jeoloji ve Mineraloji Bilim Konseyi'ndeydi.