Careless Whisper

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Careless Whisper"
Make It Big albümünden George Michael single
Yayımlanma 24 Temmuz 1984 (1984-07-24)
Kaydedilme 1984
Tarz Pop, Soul
Dil İngilizce
Süre

6:30 (album version)

5:00 (single version)
Şirket
Yazar George Michael
Andrew Ridgeley
Söz yazarı George Michael
Andrew Ridgeley
Yapımcı George Michael
Jerry Wexler (orijinal)
Make It Big şarkı listesi

"Careless Whisper"

"Careless Whispers" (türkçe: "Dikkatsiz fısıltı") İngiliz şarkıcı George Michael'ın bir şarkısı. Wham!'dan Michael ve Andrew Ridgeley tarafından yazılmıştır.[1] ve 24 Temmuz 1984'te Wham! albümü Make It Big'de yayınlanmıştır.

Şarkı, göze çarpan bir saksafon rifini içeriyor ve ilk çıkışından bu yana bir dizi sanatçı tarafından yorumlanıyor. Single olarak yayınlandı ve dünya çapında büyük bir ticari başarı oldu. Dünya çapında yaklaşık 6 milyon kopya satarak yaklaşık 25 ülkede bir numaraya ulaştı - 2 milyonu Amerika Birleşik Devletleri'nde.[2]

Arka fon[değiştir | kaynağı değiştir]

Kompozisyon ve yazı[değiştir | kaynağı değiştir]

Michael 1981'de Bushey, Hertfordshire yakınlarındaki Bel Air restoranında DJ olarak çalışıyordu.[3] Michael otobiyografisi Bare'de "Careless Whispers"ı çocukluğundaki olaylardan yola çıkarak kavramsallaştırdığını açıkladı. Michael, "Careless Whispers"ı yazdığımda Bel Air'de DJ'lik yapmaya gidiyordum. Her zaman otobüslerde, trenlerde ve arabalarda yazdım. Her zaman yolculuklarda oluyor... "Careless Whispers" ile hatırlıyorum tam olarak bana ilk geldiği yer, saksafon hattını bulduğum yer... Parayı otobüsteki adama verdiğimi hatırlıyorum ve bu satırı aldım, saksafon çizgisi .. Tamamen yazdım kafamda. Yaklaşık üç ay kafamda bunun üzerinde çalıştım."[4]

"On iki-on üç yaşımdayken, iki yaş büyük olan kız kardeşime Londra'daki Queensway'deki bir buz pateni pistinde refakat etmek zorunda kalıyordum," diye açıkladı. "Orada, uzun sarı saçlı, Jane adında bir kız vardı. Gözlüklü şişman bir çocuktum ve ona aşık oldum - ama hiç şansım yoktu. Kız kardeşim gidip istediğini yapardı. Buz pateni pistine vardığımızda öğleden sonrayı bu Jane kızına bayılırdım."[4] "Birkaç yıl sonra, on altı yaşındayken, Helen adında bir kızla ilk ilişkimi yaşadım", diye devam etti Michael.

Queensway'den sarışın kızın okulumun hemen köşesine taşındığını keşfettiğimde biraz soğumaya başlamıştı. Eskiden durduğum yerin hemen yanına taşınmış ve beni okuldan eve bırakan yan komşumu beklemişti. Ve bir gün onu yanımda yürürken gördüm ve düşündüm - şimdi o SHE nereden geldi? Benim olduğumu bilmiyordu. Birkaç yıl sonraydı ve çok farklı görünüyordum. Sonra The Executive ile bir okul diskosu çaldık ve beni şarkı söylerken gördü ve benden hoşlandığına karar verdi. Bu zamana kadar o çok daha yaşlı ve dolgun bir şeydi - ve sonunda onu görmeye başladım. Bir gün asansörümü beklerken beni davet etti ve ben cennetteydim.[4]

Michael, gözlük takmayı bıraktıktan sonra partilere davet edilmeye başladığını gözlemledi. "Ve on iki yaşımdayken beni görmeyen kız beni içeri davet etti", dedi.

Bu yüzden birkaç ay onunla çıktım ama Helen ile görüşmeyi bırakmadım. Zeki olduğumu sanıyordum - tam bir ezik olmaktan iki zamanlı olmaya başlamıştım. Ve kız kardeşlerimin bana zor anlar yaşattığını hatırlıyorum çünkü öğrendiler ve ilk kızı gerçekten sevdiler. "Careless Whispers" fikri, ikinciyi öğrenen ilk kızdı - ki bunu asla yapmadı. Ama Jane ile olan ilişkisini bitirmeden Alexis adında bir kızla başka bir ilişkiye başladım. Her şey biraz karmaşıklaştı. Jane onu öğrendi ve benden kurtuldu... Bunca zaman havalı olduğumu düşünmüştüm, bu iki zamanlı olduğum için, ama gerçekten o kadar fazla duygu yoktu. İlk kız için kendimi suçlu hissettim - ve o zamandan beri onu gördüm - ve şarkının fikri onunla ilgiliydi. "Careless Whispers" ile dans ediyorduk, çünkü çok dans ettik ve fikir şuydu - dans ediyoruz... ama o biliyor... ve bitti.[4]

Andrew Ridgeley, 18. doğum günü için aldığı Fender Telecaster'ında akor sekansıyla geldi. Hem Michael'ın Radlett'deki evinde hem de Shirlie Holliman'ın o sırada Ridgeley'in yaşadığı Peckham'daki bodrum katında şarkı ve sözler üzerinde birlikte çalışmaya devam ettiler.[5]

Hazırlayanlarr ve personel[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakçalar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Top 100 1984 - UK Music Charts". www.uk-charts.top-source.info. 22 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2021. 
  2. ^ "George Michael: 50 years in numbers". www.telegraph.co.uk. 26 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2021. 
  3. ^ "George Michael: Six songs that defined his life". BBC News (İngilizce). 26 Aralık 2016. Erişim tarihi: 25 Nisan 2021. 
  4. ^ a b c d Michael, George; Parsons, Tony (1991). Bare. Internet Archive. London : Penguin Books. ISBN 978-0-14-013235-9. 
  5. ^ "BookSources ISBN 9780241385807". 
  6. ^ "Adele and George Michael: The Messy Art of Getting It Right". Violinist.com (İngilizce). 9 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]