Capsicum pubescens

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Capsicum pubescens
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Bitki
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida
(İki çenekliler)
Takım: Solanales
Familya: Solanaceae
Cins: Capsicum
Tür: C. pubescens

Capsicum pubescens Bolivya, Peru ve Ekvador'a[1] özgüdür ve kökeni İnka öncesi dönemlere kadar uzanmaktadır; Guitarrero Mağaralarında varlığının izleri bulunmuştur. Capsicum pubescens'in varlığı, Paracas, Nazca, Moche ve Chimu kültürlerinin eski Perulularının tekstil, seramik ve ev kalıntıları aracılığıyla belgelendi. Bu acı biber, Bolivya sosu llajwa'nın en önemli maddesidir. Ayrıca Peru'nun amiral gemisi olarak kabul edilir ve taze, macun, kurutulmuş veya öğütülmüş olarak tüketilir. Capsicum (biber) cinsinin bir türüdür ve Peru ve Ekvador'da rocoto, Meksika'da manzano biberi, Bolivya ve Arjantin'de locoto olarak bilinir.[2] Bu tür, yoğunlukla Orta ve Güney Amerika'da bulunur ve yalnızca yetiştiricilikte bilinir.[3] Tür adı olan pubescens, bu biberin tüylü yapraklarını ifade eden tüylü anlamına gelir. Çörek otu ile birlikte yaprakların tüylülüğü bu türü diğerlerinden ayırır.[4] Nispeten ileri bir yaşa geldiklerinde ve kökleri hızla odunlaştıklarında, bazen ağaç biber olarak adlandırılırlar. Tüm evcilleştirilmiş biber türleri arasında, bu tür en az yaygın olan ve sistematik olarak diğerlerinden en uzak olanıdır. Capsicum cinsinin diğer türlerinden üreme açısından izole edilmiştir. Bu türün çok dikkate değer bir özelliği, dona dayanamasa da[5] diğer kültür biber bitkilerinden daha düşük sıcaklıklara dayanabilmesidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Chilli Plants: Capsicum Pubescens". World of Chillies. 25 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2018. 
  2. ^ Redwood City Seed Company Catalog of Ecoseeds
  3. ^ "Capsicum Genus Guide". Chileman Guides. thechileman.org. 31 Ekim 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2011. 
  4. ^ The Complete Chile Pepper Book: A Gardener's Guide to Choosing, Growing, Preserving, and Cooking. Timber Press. 2009. ISBN 978-0881929201. 
  5. ^ Lost crops of the Incas: little-known plants of the Andes with promise for worldwide cultivation. National Academies. 1989. ss. 196-197. ISBN 9780309042642. NAP:14292. 11 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2012. 
C. pubescens'in yetiştirildiği ülkeler

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]