Capacocha

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.59, 3 Eylül 2013 tarihinde Superyetkin (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 13743542 numaralı sürüm (İnterviki bağlantıları Vikiveri'ye aktarıldı)
Capacocha ritüeli için erkek heykeli. İnka, MS 1450-1540, altın, Dumbarton Oaks Müzesi, Washington DC.

Capacocha, İnka kültüründe özellikle çocukların kullanıldığı insan kurban etme ritüelidir. İnkalar, imparatorun (Sapa İnka) ölümü ya da kıtlık gibi önemli olaylar sırasında veya sonrasında çocukları kurban ederlerdi. Çocuklar saf varlıklar olarak kabul edildikleri için kurban seçilirlerdi. Tanrılara sunuldukları için fiziksel olarak mükemmel ve sağlıklı olmalıydılar. Kurbanlar en az 6, en fazla 15 yaşında olabilirdi.

Çocuklar ayinden aylar hatta yıllar öncesinden iyice beslenmeye başlanırdı. Diyetleri varlıklı elitlerin tükettiği mısır ve hayvansal proteinlerden oluşurdu. Kıyafetleri ve takıları özenle giydirildikten sonra imparatorun huzuruna çıkmak için Cuzco'ya götürülür, burada şereflerine düzenlenen şölene katılırlardı. Arkeolojik kazılarda, kurban edilen çocukların 100'den fazla değerli süslemeyle gömüldükleri tespit edildi.

İnka yüksek rahipleri, kurbanları ayin için yüksek bir dağın tepesine götürürdü. Yolculuk özellikle yaşı küçük olan kurbanlar için uzun ve zorlu geçerdi. Ayin yerine ulaşana kadar nefes almalarını kolaylaştırmak için çocuklara koka yaprakları yedirilirdi. Ayin yerine ulaştıktan sonra, çocukların acı, korku ve direnç hislerini aza indirmek için sarhoş edici bir içecek verilirdi. Ardından kurbanlar boğularak, kafalarına darbe alarak veya aşırı soğukta bilincini kaybetmeleri için ölüme terkedilirdi.