Canlı çekim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Canlı aksiyon sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Canlı aksiyon film yapımı, video üretimi ve diğer medyada kullanılan, animasyon kullanarak üretilmeyen sinematografi ve videografiyi tanımlayan bir terimdir.[1] Kural olmasının yanında, terim genellikle gereksizdir. Fakat normalde animasyon olanını düşündürdüğü durumlarda önemli bir ayırdı yapmayı sağlar. Örneğin; bir Pixar filmi, bir video oyunu veya çizgi filmden uyarlanan işlerde: Scooby-Doo, Taş Devri veya Josie and the Pussycats filmleri veya Kene televizyon programında olduğu gibi. "Stop-motion" onları hareketlendirmek için kullanılmazsa, The Dark Crystal gibi filmlerde kuklaların kullanılması da canlı aksiyon olarak kabul edilir.

Ayrıca terim animasyon dünyasında, animasyon olmayan karakterileri ifade etmede de kullanılır: içinde hem insanların hem de animasyonların bulunduğu Who Framed Roger Rabbit veya Mary Poppins gibi bir canlı aksiyon/animasyonda Bob Hoskins ve Julie Andrews gibi "gerçek" oyuncular, "canlı aksiyon" karakter; Roger Rabbit gibiler ise animasyon "oyuncular"dır.

Canlı aksiyon ayrıca çizgi romandan uyarlanan bir film veya diziyi de ifade edebilir. Çizgi romandan uyarlamalar Marvel Comics'in Örümcek Adam ve X-Men'i, DC Comics'in Superman ve Batman'i veya Death Note gibi mangaları içerir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Merriam Webster Online Dictionary". Merriam-Webster. 15 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2012.