Canlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
01.33, 4 Eylül 2016 tarihinde II. Niveles (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17562751 numaralı sürüm (düzenleme AWB ile)
Deniz süngeri çok hücreli canlılara çok basit bir örnektir.

Canlı ya da Organizma; biyoloji ve ekolojide, fonksiyonlarını yaşama mümkün olduğunca uyum sağlayarak sürdüren basit yapılı moleküllerin veya karmaşık organlar sistemlerinin bir araya gelmesiyle oluşan varlıklar için kullanılan bir kavramdır.

Canlılar; çevreye uyum sağlama ve üreme, kalıtım gibi ortak özelliklere sahip doğal varlıklar grubunun ve "yaşam"ın temel öğeleridir.

Köken bilimi

Canlı sözcüğü Farsça'dan Türkçe'ye geçmiş olan[1] "can" sözcüğünden türemiştir. "Can" yaşama, yaşam anlamındadır. Buna sahip olanlar ise canlıdır, yani "yaşayan"dır.[1] Organizma ise araç/alet anlamındaki Yunanca "ὄργανον (organon)" sözcüğünden gelir.[2]

Canlıların sınıflandırılması

Evrende birçok canlı vardır ve bilim insanlarının bunların her birini tek tek incelemesi mümkün değildir. Bu yüzden, canlılar sınıflara ayrılırlar. Canlıların belirli özellikleri göz önüne alınarak yapılan gruplandırmaya sınıflandırma veya biyosistematik denir. Sınıflandırmayı inceleyen bilim dalına sistematik (taksonomi) denir. Canlılar temel olarak 6 grupta sınıflandırılır.

Canlıların ortak özellikleri

Bütün canlılarda bu özelliklerin hepsi görülmektedir.

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. ^ a b TDK Güncel Türkçe Sözlük
  2. ^ İngilizce Vikipedi