Candido Portinari

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Brezilyalı neorealist ressam Candido Portinari'nin 1941 yılında çizdiği A descoberta da terra (Karanın Keşfi) adlı duvar resmi (Kongre Kütüphanesi, Washington)

Candido Portinari (d. 29 Aralık 1903, Brodowski, Brezilya – ö. 6 Şubat 1962, Rio de Janeiro, Brezilya), Brezilyalı neo-realist ressam.

Candido Portinari, İtalya’dan göç eden bir ailenin oğlu olarak 29 Aralık 1903 tarihinde Brezilya’nın São Paulo şehrine yakın bir kahve üretim bölgesi olan Brodowski’de dünyaya geldi.

Rio de Janeiro şehrinde yer alan sanat akademisinde (Escola Nacional de Belas Artes veya ENBA) eğitim gören Candido Portinari , bu akademiden 1928 yılında altın madalya ve Paris’e seyahat etme hakkını kazandı. 1928 ile 1930 yılları arasını Paris’te geçiren ressam, 1930 yılında Brezilya’ya geri döndü.

Candido Portinari, ilerleyen yıllarda Brezilya Komünist Partisi’ne üye oldu ve 1947 yılında bu partiden senatör seçildi. Ancak komünistlere yönelik şiddet eylemlerinden dolayı Uruguay’a sığınmak zorunda kaldı. 1951 yılında ise Brezilya’ya geri döndü. Hayatının son dönemlerinde birçok hastalıkla mücadele etmek zorunda kalan sanatçı 1962 yılında resimlerinde kullandığı malzemeler nedeniyle kurşun zehirlenmesinden öldü.

Candido Portinari, kariyerindeki birçok önemli eseri Brezilyalı bir mimar olan Oscar Niemeyer ile ortak çalışması sonucu gerçekleştirdi. Brezilya’nın dört bir yanındaki galeriler ve müzelerde halen eserleri sergilenmekten olan bu ressamın New York'ta yer alan Birleşmiş Milletler Genel Merkezi Binası’nda da “Savaş ve Barış” adlı resim panoları halen yer almaktadır.