İçeriğe atla

Canadarm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
STS-72 Uzay Mekiği görevi sırasında Canadarm (sağda)

Ayrıca Canadarm (Canadarm 1) olarak bilinen Mekik Uzaktan Manipülatör Sistemi (MUMS), dağıtmak üzere Uzay Mekiği yörüngecisi üzerinde kullanılan, manevra ve görev yükü yakalama için robotik kol dizisidir. Uzay Mekiği Columbia felaketinden sonra, Canadarm her zaman, Orbiter Boom Sensör Sistemi (OBSS) ile eşleştirilmiş olduğu termal koruma sistemi hasarı için Mekik dışını incelemek için kullanılmıştır.

Geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

1969 yılında, Kanada Uzay Mekiği programına katılmak için Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından davet edildi.[1] Kanadalı şirket, DSMA Atcon, CANDU nükleer reaktörleri içine yakıt yüklemek için bir robot geliştirdi; bu robot NASA'nın dikkatini çekti. 1975 yılında, NASA ve Kanada Ulusal Araştırma Konseyi (NRC) Kanada'da geliştirmek ve Mekik Uzaktan Manipülatör Sistemi inşa edecek bir mutabakat imzaladı.[2]

Ulusal Araştırma Konseyi Spar Aerospace için yönlendirici sözleşmesi imzaladı.[2] Üç sistem, bu tasarımı içinde inşa edildi, geliştirme, test ve değerlendirme sözleşmesi: bir mühendislik modelinde Canadarm tasarımı ve test edilmesine yardımcı olması için uçuş için tasarımı "hak kazanmakla" çevre testlerine tabi bir nitelik modelidir. Frank Mee Canadarm Son Efektör mucidi olarak tanınmaktadır. Onun tasarımı kameranın irisinden açılış ve kapanış olarak esinlenilmiştir. Onun tasarımı kabul ediliyordu pençeye benzer mekanizmalarla kazanmıştı.

Ana kontrol algoritmaları SPAR tarafından ve Toronto taşeronu DYNACON A.Ş. tarafından geliştirilmiştir. Montreal CAE Elektronik Ltd. ekran ve kontrol paneli ve servis arka uçuş güvertesinde bulunan el denetleyicilerini sağladı. Diğer elektronik arayüzleri, servo amplifikatörler ve Canadarm'da bulunan güç klimaları tasarlanmış ve Montreal fabrikasında SPAR tarafından inşa edilmiştir. Arasındaki yapısal bağlantısını sağlar grafit kompozit bomlu omuz ve dirsek müşterek ve bağlanan benzer bomlu bilek ve dirseği ABD'de General Dynamics tarafından üretildi. Toronto Dilworth, Secord, Meagher ve Ortakları Ltd daha sonra SPAR tasarımını geliştirmiştir ve yeterlilik ve uçuş birimleri üretilen mühendislik modeli uç efektör üretmek için sözleşme imzalamıştı. Canadarm kontrolleri mekik uçuşu yazılımı ve izler IBM Federal Sistemleri Bölümü tarafından, Houston, Texas'ta geliştirilmiştir. Rockwell International Space Ulaşım Sistemleri Bölümü, tasarlanmış, geliştirilmiş, test edilmiş ve uzay aracının yük bölmesine Canadarm takmak için kullanılan sistemleri inşa etmiştir. NASA için bir kabul töreni 11 Şubat 1981 tarihinde Toronto'da Spar en RMS Bölümünce düzenlendi.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Dotto, Lydia; Steel, David (1992). A Heritage of Excellence: 25 years at Spar Aerospace Limited. Canada: Spar Aerospace Limited. ss. 41-42. ISBN 0-9696618-0-0. 12 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2015. [Frank] Mee is the inventor of the Canadarm hand, technically known as the "end effector". 
  2. ^ a b Garry Lindberg. "Canadarm and its U of A Connections". U of A Engineer Magazine. University of Alberta. 29 Kasım 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Aralık 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]